parallax background

Zapisz dziecko do biblioteki 12 powodów aby to zrobić

cierpliwosc kamyki
Chcesz nauczyć dziecko angielskiego? Ta JEDNA RZECZ będzie Ci potrzebna!
8 lutego 2019
mama i dziecko hiszpanski
Hiszpański w naszym domu – pierwszy miesiąc
22 lutego 2019
 

Zapisz dziecko do biblioteki, mówili. Będzie fajnie, mówili. Czy jest? Jest. Z chęcią jeździmy do bibliotek, spędzamy tam czas i oczywiście wypożyczamy naręcza książek.

Od kiedy zapisałam moje dzieci do biblioteki, zmieniło się praktycznie całe nasze życie (serio serio, nie przesadzam!). O tym, jakie korzyści dla małego czytelnika i jego rodziny przynosi korzystanie z biblioteki, opowiadam w tym oto tekście. Przeczytanie go zajmie Ci około 3 minuty. Miłego!

DARMOWY DOSTĘP DO OGROMNEJ ILOŚCI KSIĄŻEK

 

Sprawa, mogłoby się wydawać, oczywista, ale myślę, że warto o niej wspomnieć mimo wszystko. Nic nie trzeba kupować. Za nic nie trzeba płacić. Za darmo można korzystać z całego księgozbioru. Wiadomo, że na dzieciach się nie oszczędza i na dzieci się nie żałuje, ale jeśli można coś za darmo, to czemu nie skorzystać?

W zależności od konkretnej biblioteki, liczebność księgozbioru i jego jakość będzie różna, ale korzystałam z bibliotek w wielkim mieście i z jednej w małej wioseczce i muszę przyznać, że ta mała wiejska biblioteka była wyposażona naprawdę na wypasie.


PRZED ZAKUPEM KSIĄŻKI MOŻNA JĄ PRZETESTOWAĆ

 

Wydaje Ci się, że jakaś książka może być odpowiednia dla Twojego dziecka, ale nie masz pewności? Wszystkie blogerki i instamatki polecają jakiś tytuł, ale nie masz pewności, czy zachwyty są szczere czy to opłacona przez wydawnictwo akcja marketingowa? Zapisz dziecko do biblioteki, znajdziecie w niej również książkowe nowości. Przejrzycie, wypożyczycie, przeczytacie i sprawdzicie, czy jest love, czy raczej na ten konkretny tom nie warto wydawać pieniędzy.

Czasem dziecko zachwyca się książką za pierwszym razem, gdy ją czytacie, bo jest nowa, inna, nieznana, ale później wcale nie chce do niej wracać. Wypożyczoną książkę po prostu oddacie, z zakupioną mógłby być problem.


BIBLIOTEKA LEKCJĄ SHARING ECONOMY

 

Zapisz dziecko do biblioteki, żeby nauczyć je tak zwanej ekonomii dzielenia się. To aktualnie jeden z najgorętszych trendów społecznych i nie zapowiada się, że zniknie z dnia na dzień, szczególnie w obliczu zmęczenia bezrefleksyjnym materializmem czy chociażby zagrożeń natury ekologicznej. W ostatnich latach powoli zaczęliśmy odchodzić od posiadania dóbr na rzecz korzystania z tych wspólnych. W Polsce jest to jeszcze słabo widoczne, ale zjawisko stopniowo się pogłębia, czego przykładami są np. rowery miejskie, carsharing, airbnb, itd.

Tak właśnie wygląda i będzie wyglądał współczesny świat - nie wychowujmy więc małych egoistów, którzy chcą wszystko mieć tylko dla siebie. Dziecko korzystające z biblioteki wie, że niektóre rzeczy są wspólne i to frajda móc z nich skorzystać, a potem pozwolić zrobić to komuś innemu.


OSZCZĘDNOŚĆ MIEJSCA

 

Wspaniale byłoby móc zapoznać dziecko z całym ogromnym przekrojem literatury skierowanej właśnie do jego grupy wiekowej. Jeśli nawet fundusze pozwalają Ci na kupowanie wielkich ilości książek dla dzieci to pewnie z miejscem na ich przechowywanie nie jest tak kolorowo, bo mając dzieci… nawet jeśli mamy ogromny dom to miejsca i tak zawsze jest za mało. Z książkami bibliotecznymi nie ma tego problemu. Zazwyczaj z jednej biblioteki można wypożyczyć tylko 5 książek, z kilku filii maksymalnie 15 i to jest ta dodatkowa ilość, która rotuje, po każdym oddaniu.

W moim domu na książki biblioteczne mamy specjalne pudełko. Dzieci wiedzą, że to są książki specjalne, które są u nas gościnnie, dlatego przede wszystkim traktujemy je z dużo większą uwagą niż pozostałe (oczywiście uczę synów, że wszystkie książki trzeba szanować, ale jeśli nasza się podrze czy zniszczy to nie robię dramatu, tylko pomagam ją w miarę możliwości naprawić). Oprócz tego traktujemy je raczej priorytetowo w kolejce do czytania, bo przecież po pewnym czasie trzeba je oddać.


Zapisz dziecko do biblioteki 12 powodow Elo Pomelo blog parentingowy

SELEKCJA INFORMACJI I NOWE ZAINTERESOWANIA

 

Jeśli dziecko ma tak zwaną “fazę” czy “zajawkę” na jakiś temat, np. dinozaury, motocykle, statki, konie, itd. to mamy szansę wypożyczyć bardzo dużo książek o danej tematyce, zbadać temat korzystając z różnych źródeł, porównać jakie informacje się pokrywają, a jakie nie. Uważam, że umiejętność selekcji informacji i dywersyfikacja ich źródeł jest jedną z kluczowych umiejętności, w którą jako rodzice mamy obowiązek wyekwipować dziecko na życie w świecie fake news, wikipedii i samozwańczych ekspertów od wszystkiego.

Gdybym jednak miała kupować wszystkie dostępne na rynku książki o samolotach, bo mój syn akurat ma głód wiedzy na temat pojazdów latających, wiedząc, że za dwa tygodnie porzuci aeroplany i zamarzy o tym, by zostać paleontologiem, to prawdopodobnie poszłabym z torbami. Dzięki bibliotekom nie jestem stratna - wypożyczamy hurtem wszystko co jest w danym temacie, a jak pasja syna zmierzy w innym kierunku - wymieniamy literaturę na bardziej adekwatną do aktualnych zainteresowań. Zapisz dziecko do biblioteki, a też pomożesz mu pogłębiać jego pasje - nawet te mocno tymczasowe.

ŚWIĄTYNIE CZYTELNICTWA

 

Obecnie wiele bibliotek jest ciekawie zaaranżowana pod względem wystroju lub urządzona na przykład w niesamowitych lub historycznych budynkach. Odwiedzanie miejsc skrajnie innych niż te znane dziecku na co dzień (dom, przedszkole, sklep za rogiem) poszerza horyzonty.

Każda biblioteka, do której regularnie chodzimy (mamy 4 ulubione we Wrocławiu), ma specjalnie przygotowane miejsce dla dzieci, w którym można poleżeć, zrelaksować się, poczytać, a nawet pobawić się lub posłuchać audiobooków (albo Audiobułki hehe, przeczytaj wpis pt. “Audiobułka”). Jedna z tych bibliotek mieści się na piętrze Dworca Kolejowego, zachowane i kunsztownie odrestaurowane zostały w niej historyczne elementy architektoniczne, co stanowi bajeczną wręcz alternatywę dla naszego zwyczajnego mieszkania w budynku postawionego w końcówce lat 90.


CZY W BIBLIOTECE SĄ TYLKO KSIĄŻKI?

 

Wiele bibliotek poza książkami tradycyjnymi posiada również audiobooki, filmy, gry komputerowe, gry planszowe, prasę czy płyty z muzyką. Dodatkowo niektóre biblioteki bezpłatnie udostępniają kody dostępu do popularnych platform z audiobookami czy ebookami, np. w MBP we Wrocławiu można pobrać kod dostępu do serwisu legimi.pl - za darmoszkę ;)

Zapisz dziecko do biblioteki jeśli szukasz nie tylko książek, ale i multimediów (wszak nie wszystko jest “w internetach”, poza tym naszym obowiązkiem jako rodziców jest wychować dzieci w duchu poszanowania dla własności intelektualnej, w praktyce - nauczmy je sięgać po legalną kulturę!).

ZAJĘCIA DLA DZIECI W BIBLIOTECE

 

Zapisz dziecko do biblioteki, jeśli szukasz ciekawych zajęć dodatkowych. Niektóre biblioteki mają w swojej ofercie naprawdę bogatą ofertę edukacyjną, najczęściej zupełnie za darmo. My korzystamy z bibliotecznych zabaw po angielsku. Szkoda, że w innej bibliotece są w tym samym czasie konwersacje po hiszpańsku, bo chętnie bym się wybrała. Do biblioteki na sąsiednim osiedlu jeździmy na filmowe niespodzianki dla dzieci - raz w miesiącu puszczana jest animacja dla dzieci i do ostatniego momentu nie wiadomo jaka. Mój starszak (5,5l.) nie może się doczekać kolejnych!


OTO MOJA KARTA

 

Karta biblioteczna to często pierwszy “poważny dokument” osobisty dziecka (pomijając paszport czy dowód osobisty, nad którymi i tak zazwyczaj pieczę sprawują rodzice w obawie o zgubienie lub zniszczenie go przez pociechę). Taki znak, że jest kimś ważnym, pełnoprawnym członkiem jakiejś społeczności (w tym wypadku społeczności czytelników). Nie mam oczywiście na myśli bobasów, dla których kawałek plastiku może co najwyżej wydać się smakowitą przekąską, ale już dla przedszkolaka taka karta to jest ważna sprawa. Mój starszy syn, Maks (5,5l.) zawsze bardzo głośno i wyraźnie podkreśla, że ma SWOJĄ kartę, że taka i siaka książka była wypożyczona na JEGO kartę.


CZEŚĆ, JAK MASZ NA IMIĘ?

 

Zapisz dziecko do biblioteki, jeśli chcesz, żeby poznało inne dzieci. Wprawdzie w bibliotekach, do których chodzimy, nie widziałam nigdy dzikich tłumów, ale zawsze znajdzie się jakieś inne dziecko, z którym moje chłopaki mogą się pobawić lub poszukać razem książek. Często widujemy regularnie te same dzieci, bo widocznie mają podobną rutynę odwiedzania bibliotek (czym częściej tym lepiej!).


BIAŁE KRUKI W BIBLIOTECE

 

Niektóre biblioteki posiadają w swoich księgozbiorach białe kruki. Oczywiście na dzieciach nie robi to aż takiego wrażenia, że dana książka nie jest już dostępna w sprzedaży i prawdopodobnie nie będzie dodruku, ale można im to wytłumaczyć. Dzięki temu książka zyskuje nową, niesamowitą wartość, jest czymś w rodzaju skarbu. A dzieci lubią skarby.


KSIĄŻKI DLA DZIECI W JĘZYKACH OBCYCH

 

Zapisz dziecko do biblioteki jeśli chcesz zainteresować je książkami w języku obcym. Niestety nie każda biblioteka posiada je w swoich księgozbiorach, ale warto dobrze poszukać lub zapytać obsługi, bo możecie pozytywnie się zaskoczyć. Nie bez powodu nasze ulubione biblioteki to te z dużym wyborem książek dla dzieci po angielsku. Widziałam też sporo po niemiecku czy francusku… Podobno w jednej z wrocławskich bibliotek są też tytuły po hiszpańsku, więc koniecznie muszę się tam wybrać i sprawdzić!


 

Jak widać, powodów, dla których warto zapisać dziecko do biblioteki, jest wiele, ale tak naprawdę każdy z nich jest dobry i wystarczająco ważny, żeby zachęcić dziecko do czytelnictwa (nawet jeśli samo jeszcze nie czyta). Poniżej znajdziesz film o tym co można zyskać zapisując do biblioteki bobasa. Czy w Twoim mieście też są tego typu programy?Chodzisz z dzieckiem do biblioteki? Dlaczego? Jakie są Twoim zdaniem najważniejsze korzyści, co najbardziej lubisz w tym rozwiązaniu? Koniecznie opowiedz mi o tym w komentarzu lub napisz mi maila (powiedzelopomelo@gmail.com).

Monika

1 Comment

  1. […] Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś to nadrób koniecznie – zapisz dziecko do biblioteki. Jest minimum 12 powodów, choć pewnie znalazłoby się kolejnych tyle. Biblioteka Miejska we Wrocławiu umożliwia do […]

A Ty? Powiedz mi teraz co o tym myślisz -> -> -> NAPISZ KOMENTARZ