parallax background

Nie jesteś sama we wszechświecie

Zabrałam dziecku TABLET. Na zawsze. [+wersja AUDIO]
12 października 2018
 

‘Czegoś tu nie rozumiem…’ - podszedł do mnie strapiony i nieśmiało zaczął rozmowę. Kilka dni wcześniej dyskutowaliśmy o genezie mojego puchnącego z dnia na dzień brzucha, o tym skąd wzięło się to ciało w środku, które po 9 miesiącach miało zmienić się w brata.

'C hyba się pomyliłaś. To niemożliwe, że tata daje mamie dzidziusia przez SIUSIAKA*, bo przecież dzidziuś by się tam nie zmieścił.’ - odparł pełen wątpliwości, lecz z nutą satysfakcji, że oto on, niespełna 5-letnie istnienie, przyłapał oto mnie, dotychczas w jego oczach wszechwiedzącą, alfę i omegę, żywą przenośną Wikipedię z wbudowaną funkcją mycia naczyń i drapania po pleckach przed zaśnięciem, na niewiedzy lub błędzie. To nic, że się naprodukowałam o komórkach, o jaju, o wyścigu plemników, profazach, metafazach, o macicy, łożysku, płynie owodniowym, trymestrach, serio, skwitował to wszystko typowym dla siebie ‘bla bla bla, już mnie nudzi to Twoje gadanie’. Myślałam, że jeśli wiedza nabyta dzięki obowiązkowi szkolnemu (niezbyt zresztą skrupulatnie przeze mnie realizowanemu w młodzieńczych latach) nie przyda się nigdy w życiu zawodowym, to chociaż wykorzystam ją objaśniając swoim dzieciom, jeśli okażą się nadprogramowo ciekawskie, jak działa świat. Swoją drogą - choć to pewnie temat na książkę, a przynajmniej osobny tekst - szkoda, że w szkole nie motywowali nas w ten sposób: ‘uczcie się, uczcie, żeby Was potem wasze dzieci szanowały i traktowały jako autorytet w dziedzinach naukowych’. Wszak nie wszyscy chcą zostać lekarzem lub prawnikiem. Niektórzy pragną być rodzicem.

 

Nie ważne jednak jak wysokiej jakości edukację odebrałaś w życiu. Na nic zdadzą się erudycja, oczytanie, periodyzacja średniowiecza, umiejętność odróżniania fowizmu od impresjonizmu czy mitozy od mejozy, w konfrontacji z pytaniami przedszkolaka.

Mamaaa… A co by było, gdyby wszyscy ludzie na świecie przyszli do naszego sklepu i wypili całą wodę - nawet po jednym łyczku - BEZ ZAPŁACENIA???

A co by było, gdybyśmy byli wężami?

Co to jest pseudoheteryk?

Czemu nie możesz mieć jeszcze czterech bobasów?

Jak będzie wyglądało życie gdy umrzemy?

Ile ma się lat jak się umiera?

Kiedy będziesz stara?

Czy ja i moja o rok starsza przyrodnia siostra możemy być bliźniakami?

Dlaczego dorośli mogą mówić ‘ja pierdolę’, a dzieci nie?

Skąd mam aż siedem babć?

Jak robi lisek? A królik? A żółw? A żuk?

Gdzie jest Twój siusiak, mamo?

Dlaczego jesteś kłamczuchem? Powiedziałaś, że idziesz TYLKO na siku, a już jesteś w toalecie dłużej niż 40 sekund!!!

Gdzie byłem zanim się urodziłem (to już zostało wstępnie sprecyzowane - nie w SIUSIAKU)?

Dlaczego WSZYSCY są głupi? (moja krew)

 


Trochę strasznie, trochę śmiesznie, ale zgaduję, że niczym pierwsze takty 'Last Christmas' puszczane tuż po Halloween, brzmi znajomo. I tutaj będzie pro tip od instamatki czy tam matki blogerki, nazwij mnie jak chcesz. Nie przeszukuj gorączkowo fejsbukowych grup dla rodziców w poszukiwaniu odpowiedzi.

Jeśli czujesz, że bez względu na to ile masz dyplomów wyższych uczelni, ile kursów dokształcających ukończyłaś z wyróżnieniem, ile masz certyfikatów, szkoleń, orderów, nadal Twój uroczy ciekawski pomiot wciąż zagina Cię wnikliwymi filozoficznymi pytaniami - nie wpadaj w panikę ani frustrację. Nie

Zamiast tego weź głęboki oddech i wyobraź sobie mapę świata. Na tej mapie zaznaczone są dziesiątki tysięcy punktów. Każdy z tych punktów to mama lub tata, którym w tej chwili dziecko zadaje trudne pytanie, na które nie rodzic nie zna odpowiedzi, albo taka odpowiedź zwyczajnie nie istnieje. Nie jesteś sama we wszechświecie.

*Używamy w domu słowa penis, zgodnie z opisem znalezionym wspólnie w encyklopedii, ale ten nieszczęsny ‘siusiak' jest tak zakorzeniony w języku, że ciężko go… wykorzenić - z tego też względu nie wtrącam się w synowską nomenklaturę i nie poprawiam.

2 Comments

  1. Grażyna K. pisze:

    Uśmiałam się czytając ten tekst, naprawdę fajnie się Ciebie czyta!

A Ty? Powiedz mi teraz co o tym myślisz -> -> -> NAPISZ KOMENTARZ