parallax background

Najlepsze polskie blogi o dwujęzyczności i wielojęzyczności – KOPALNIA INSPIRACJI

8 maja, 2020
mama przegladajaca wartosciowe profile na instagramie
Wartościowe profile na instagramie, które powinna znać każda mama
7 maja, 2020
ikony przedstawiajace rodzine
Historia języka hiszpańskiego w moim domu vol. 1
12 maja, 2020
 

Blogosfera parentingowa rośnie w siłę - rodzice co raz częściej dzielą się z innymi rodzicami wiedzą, doświadczeniami i pomysłami na rodzicielstwo. Zebrałam dla Ciebie najlepsze polskie blogi o dwujęzyczności i wielojęzyczności, bo jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat - to ucz się od najlepszych!.

 

Dwujęzyczność i wielojęzyczność od dawna nie są już tylko tematem rozważań akademików. Języki obce czy regularna komunikacja w więcej niż jednym języku - chociażby w pracy - to codzienność większości z nas. Choć dwujęzycznośći i wielojęzyczności przypisywano historycznie wiele złego - dziś są “obiektem” pożądania i zdecydowanym ułatwieniem w życiu.

Równie powszechne staje się wprowadzanie drugiego czy nawet trzeciego języka (sky is the limit!) przez polskich rodziców w swoich domach - tak by dzieci były w tej wielojęzycznej rzeczywistości zanurzone już od najmłodszych lat, nawet jeśli naturalnie ten wielojęzyczny kontekst teoretycznie nie powinien się pojawić (i.e. oboje rodzice polskojęzyczni).

Na próżno szukać popularyzacji dwu- i wielojęzyczności zamierzonej w tradycyjnych mediach czy na portalach internetowych dla rodziców - temat jest wciąż niszowy i niekiedy budzi kontrowersje wśród niedokwalifikowanych pedagogów i logopedów.

Na szczęście Internet nie lubi próżni, więc nisza została szybko zagospodarowana przez rodziców praktykujących wczesną (i późniejszą) ekspozycję dzieci na dodatkwe języki, gotowych dzielić się swoją wiedzą, doświadczeniami, wzlotami, upadkami i świecić przykładem, że da się i że można. Blog to bardzo wdzięczna forma ekspresji i to właśnie ją upodobali sobie wcześniej wspomniani.

W blogach najbardziej lubię to, że są szczerze i pokazują całe spektrum podejść czy punktów widzenia. Nie dwóch takich samych rodzin, tak jak nie ma dwóch takich samych sposobów na wprowadzanie dziecka w świat języków.

Zebrałam dla Was najlepsze polskie blogi o dwujęzyczności i wielojęzyczności, na które sama chętnie zaglądam i to właśnie te witryny przychodzą mi na myśl jako pierwsze gdy ktoś pyta o rekomendację. Nie jestem, rzecz jasna, najlepszym internetowym szpiegiem blogosfery, więc jeśli kogoś pominęłam - na przykład Ciebie - koniecznie daj mi znać w komentarzu lub napisz do mnie maila (powiedzelopomelo@gmail.com) - ta lista ma być dynamiczna i rosnąć wraz z naszą społecznością.

Najlepsze polskie blogi o dwujęzyczności i wielojęzyczności

 

Mam to na końcu języka

https://www.mamtonakoncujezyka.pl/
dwujęzyczność zamierzona i metoda Montessori

 

Bilikid

https://bilikid.pl/
jak nauczyć dziecko angielskiego

 

English Speaking Mum

https://englishspeakingmum.pl/
Dwujęzyczność i Wielojęzyczność Zamierzona

 

Języki dzieciom

https://jezykidzieciom.blogspot.com/
Języki sa dziecinnie proste! Nauczmy się nimi bawić :)

 

Lena Speaks

http://www.lenaspeaks.pl/
blog o dwujęzyczności i wielojęzyczności zamierzonej oraz wczesnej domowej edukacji

 

Teachyourbaby

https://teachyourbaby.pl/
dwujęzyczność zamierzona z metodą Domana

 

Elo Pomelo

https://elopomelo.pl
to a, a raczej mój blog o dwujęzyczności, wczesnej edukacji i książkach dla dzieci

 

Temat zdecydowanie nie został jeszcze wyczerpany, ponieważ blogów o tematyce związanej z językami, dwujęzycznością i wielojęzycznością, przybywa każdego dnia. Jeśli któryś z nich jest wart uwzględnienia na liście - koniecznie daj mi znać komentując ten artykuł za pomocą formularza poniżej. 

Monika Dawidowicz

Autorka bloga EloPomelo.pl


Kreatywna dusza z zacięciem do pisania, projektowania grafik, fotografii i video. Pracująca mama dwóch dwujęzycznych synów, która kupuje dzieciom zdecydowanie za dużo książek. Zawodowo specjalistka od social mediów i content marketingu.

3 Comments

  1. elikeenglish.pl pisze:

    Prowadzę bloga elikeenglish.pl i sama praktykuje dwujęzyczność zamierzoną o której również pisze na blogu w zakładce : dwujezycznosc zamierzona. Prowadzę też grupę na Facebooku, w której pisze o postępach i pomysłach na angielski na codzien. Sporo u mnie na blogu treści językowych i przydatnych w dwujęzyczności. Pozdrawiam ! 🙂

  2. […] artykuły dla mam z zakresu dwujęzyczności, wielojęzyczności i edukacji znajdziesz zawsze na TYCH BLOGACH O DWUJĘZYCZNOŚCI (spis najlepszych w Polsce). Nie zapomnij udostępnić tego wpisu na facebooku – niech dotrze do innych mam, które być może […]

  3. Kiedy zacząć naukę języka obcego - mity | elikeenglish pisze:

    […] zabawę z angielskim. Listę innych blogów w tematyce dwu i wielojęzyczności znajdziesz tutaj. Na elikeenglish również znajdziesz zakładkę dwujęzyczność zamierzona, w której znajdują […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *