parallax background

Jak nauczyć dziecko hiszpańskiego? “Księga hiszpańskich słówek” pomoże!

10 czerwca, 2020
mama lingua aplikacja do hiszpańskiego dla mamy
Aplikacja do hiszpańskiego dla mamy, która chce w tym języku mówić do dziecka
5 czerwca, 2020
dwujezyczne dzieci w edukacji domowej
Edukacja domowa i dwujęzyczność w rodzinie wielodzietnej w praktyce [WPIS GOŚCINNY]
11 czerwca, 2020
 

Czy słyszałaś, że na polskim rynku wydawniczym jest książka do hiszpańskiego dla dzieci, która wspiera zarówno rodzica jak i dziecko na samym początku przygody z tym pięknym językiem? “Księga hiszpańskich słówek” to picturebook, który gości u nas w domu od kiedy tylko zainteresowaliśmy się ognistym brzmieniem hiszpańskiego, ale kiedy i jak się to stało - przeczytasz w 3-częściowym artykule pt. Historia języka hiszpańskiego w moim domu.

 

Być może naczytałaś się na blogach o mamach, które jak w amoku ściągają materiały dla dzieci do nauki języków z zagranicy (np. ja). O tych szalonych, które wykupiły dostęp do każdej platformy edukacyjnej dla dzieci z obydwu Ameryk i Australii (np. ja). O rodzinach, które co miesiąc wydają setki złotych na pomoce wspierające naukę języków obcych dla swoich dzieci (np. my). Owszem, tacy ludzie naprawdę istnieją. Nie oznacza to jednak, że sukces w zaszczepieniu w dziecku miłości do hiszpańskiego zależy od ilości i ceny materiałów, jakie macie w domu.Jak ważne jest posiadanie książek i pomocy w procesie nauki?

Pomoce i książki są ważne, to fakt. Adam Beck słusznie zauważa w swojej książce “Maximize your child’s bilingual ability” (do kupienia na Amazon) pewną prawidłowość - im więcej książek i materiałów edukacyjnych w języku docelowym macie w domu, tym większa szansa, że trafimy w aktualne zainteresowania dziecka i złapiemy jego uwagę mimo “obcego” języka. Zgadzam się z tym, ale jednocześnie uważam, że na samym początku przygody z nowym językiem nie trzeba robić napadu na bank. W pierwszej kolejności warto rozejrzeć się za opcjami dostępnymi na rodzimym rynku wydawniczym, w przystępnych cenach.Czym jest “Księga hiszpańskich słówek”?

W ofercie polskiego wydawnictwa Kapitan Nauka znajduje się książka do hiszpańskiego dla dzieci, która idealnie nadaje się na początek przygody z tym piękny językiem. “Księga hiszpańskich słówek” to książka w formie słownika obrazkowego, dzięki której możemy pomóc dziecku (i sobie przy okazji - aktywne “widzki” moich instastories widziały już jak korzystałam z niej w akcji) przyswoić podstawowe hiszpańskie słowa z kategorii tematycznych takich jak: rodzina, dom, szkoła, hobby, sport, owoce i warzywa, restauracja, szpital, ubrania, pojazdy, zawody, miasto, zwierzęta, lotnisko iiii… różności! Czyli wszystko, czym interesują się młodzi adepci języka hiszpańskiego i co jest bliskie ich sercu. 

Poza samymi słowami przypisanymi do obrazków, na niemal każdej stronie autorzy przygotowali najważniejsze zwroty lub czasowniki związane z danym tematem, możemy więc od razu zacząć używać nowych słów w zdaniach.

Pierwszy raz spotkałam się z tą książką w szkole językowej Los Gatos, do której mój starszy syn chodził na zajęcia z hiszpańskiego dla dzieci i od razu zakodowałam sobie w głowie, żeby się za nią rozejrzeć podczas następnych zakupów książkowych (a takowe robię notorycznie). Jakie było moje zdziwienie kiedy po powrocie do domu sprawdziłam cenę!Dobra jakość w rozsądnej cenie

Okazało się, że w księgarniach internetowych można bez problemu kupić "Księgę hiszpańskich słówek" w przedziale 15-20zł z przesyłką. Nie wahałam się więc ani chwili, bo przy tak małej inwestycji zawsze warto zaryzykować.
Mimo, że mój starszy syn (dziś 7l., w czasie gdy chodził na hiszpański - 5l.) lubił korzystać z “Księgi hiszpańskich słówek” na zajęciach to w domu ani razu jej nie tknął. Jest to jednak jedna z ulubionych pozycji mojego młodszego syna (2l.), z którym bardzo dużo działamy po hiszpańsku prawopółkulowo, nie tłumacząc na polski ani angielski, nie wyjaśniając czemu tak się mówi a nie inaczej, a po prostu zalewając go hiszpańskojęzyczna treścią. Przyzwyczaił się już, że między innymi “Księga hiszpańskich słówek” i kilka innych książek w języku hiszpańskim w naszej biblioteczce, są zawsze po hiszpańsku.Realistyczne ilustracje i prawidłowa hiszpańska wymowa

Ta książka do hiszpańskiego dla dzieci nie jest jakimś wielkim tomiskiem, nie przytłacza ilością stron, ale każda ze stron zawiera naprawdę sporo słownictwa, fraz i ciekawostek kulturowych. Dużą zaletą są w miarę realistyczne i czytelne ilustracje - fanki pedagogiki Montessori mogą brać w ciemno - nie ma tu gadających hipopotamów ubranych w ramoneski czy żyrafy prowadzącej samochód. Ludzie to ludzie, budynki to budynki, jasno wiadomo, że la manzana to jabłko (nie jest ono abstrakcyjnym kleksem kolorów, a precyzyjną ilustracją jabłka).

A co z wymową? Jak uczyć dziecko hiszpańskiego nie znając zasad wymowy tego języka? Po pierwsze - one są naprawdę proste. Po drugie, do 600 słówek i wyrażeń można bezpłatnie pobrać nagrania mp3 z PRAWIDŁOWĄ WYMOWĄ w języku hiszpańskim. To moim zdaniem bardzo ważne jeśli rodzic uczy się równocześnie z dzieckiem. Nie ma ryzyka popełnienia gafy i przeczytania czegoś zupełnie na opak (tak jak czasami robi to u nas Tata, który zupełnie nie zna hiszpańskiego i często v czyta jak w zamiast b, a j na początku wyrazu jako , komedia, mówię Wam, ale jego polska wymowa jest wcale nie lepsza). Kapitan Nauka stoi jednak na straży dobrej wymowy, która w moim odczuciu jest jednym z najważniejszych elementów biegłości w języku i leży u podstaw rozumienia języka mówionego. Kod do pobrania nagrań profesjonalnych lektorów znajduje się na ostatniej stronie książki.Czy jedna książka wystarczy do nauki hiszpańskiego?

Czy taka książka do hiszpańskiego dla dzieci wystarczy, żeby zbudować podstawy znajomości języka? Na pewno sama w sobie nie, ale może być pięknym startem przygody.
Jeśli zdecydujesz się wprowadzać hiszpański do codziennych rytuałów z aplikacją LinguaMama, o której pisałam wcześnie (kosztuje niespełna 10zł), będziesz często z dzieckiem sięgać do “Księgi hiszpańskich słówek” i włączysz w Waszą codzienność np. słuchanie piosenek dla dzieci po hiszpańsku (to jest temat rzeka, o którym na pewno jeszcze napiszę niejeden artykuł!) to już masz szansę zbudować silny fundament dla języka hiszpańskiego, nawet nie do końca samej go znając, a przy okazji nie wydając fortuny na zajęcia dodatkowe.Moja wizja wychowania wielojęzycznego

Moja wizja wychowania wielojęzycznego jest właśnie taka - bardziej niż na równomiernej proporcji znajomości wszystkich języków, chcę, aby moje dzieci 2 miały opanowane perfekcyjnie w obrębie wszystkich kompetencji językowych, a pozostałe po prostu kojarzyły, trochę znały, potrafiły się dogadać. Z materiałami w przystępnych cenach, jak wspomniana wyżej aplikacja dla mam i książka do hiszpańskiego dla dzieci, jest to zdecydowanie możliwe.

Znasz “Księgę hiszpańskich słówek”? A może jest jeszcze jakaś książka tego typu warta uwagi? Gdzie najczęściej szukasz pomocy do hiszpańskiego dla swojego dziecka?

Koniecznie daj mi znać w komentarzu!
A jeśli tak jak ja, chcesz pokazać innym mamom, że można wprowadzać nowe języki obce do codzienności dziecka, przez książki, zabawy, rutynę, podziel się tym wpisem z mamami, które znasz. Być może chciałyby zacząć z hiszpańskim, ale nie wiedzą jak. “Księga hiszpańskich słówek” to może być fantastyczny krok! Udostępnij ten wpis na facebooku lub wyślij koleżance! Jeśli dotrze do dużej ilości osób to będę o tym wiedziała z moich sekretnych statystyk i na pewno będę bardziej zmotywowana by dzielić się z Tobą patentami na sposoby na języki z dziećmi w domowych warunkach, bez wielkiego obciążenia dla domowego budżetu. 

Monika Dawidowicz

Autorka bloga EloPomelo.pl


Kreatywna dusza z zacięciem do pisania, projektowania grafik, fotografii i video. Pracująca mama dwóch dwujęzycznych synów, która kupuje dzieciom zdecydowanie za dużo książek. Zawodowo specjalistka od social mediów i content marketingu.

3 Comments

  1. Kasia pisze:

    Fajna pozycja! Na pewno znajdzie się w naszej biblioteczce jak Młoda podrośnie 🙂 narazie mamy Listen & Learn: First Spanish Words z Usborne – interaktywna książeczka, gdzie masz wymowę po wciśnięciu słówka, ciekawe rozwiazanie, można się sporo nauczyć, w tym także ostrożności przy przekładaniu kart 😉

    • Zastanawiałam się nad jej zakupem, może jeszcze nie jest dla mojego Miko za późno, zwłaszcza, że starszy syn takie książki z dźwiękiem to uwielbiał nawet jak miał 4 czy 5 lat.

  2. Lena pisze:

    Świetnie wygląda ta książka! Muszę się rozejrzeć za taką po włosku!🇮🇹 Póki co sama robię taki słownik z Wiolą w zwykłym zeszycie, wycinamy z gazet obrazki i podpisujemy 🙈

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.