parallax background

Mój kanał na YouTube o dwujęzyczności, książkach dla dzieci i macierzyństwie

opowiesci z piaskowego boru
Najpiękniejszy polski audiobook dla dzieci – Opowieści z Piaskowego Boru
3 października 2019
darmowe audiobooki po angielsku
Kto rozdaje darmowe audiobooki po angielsku i jak się załapać na swój egzemplarz?
7 października 2019
 

W dzieciństwie ja i mój młodszy brat dużo podróżowaliśmy z rodzicami. I wiecie, to były takie czasy, że nie bookowało się lotów tanimi liniami lotniczymi, do hotelu z ofertą all-inclusive plus animacjami dla dzieci. Rodzice pakowali nas na tylną sofę starego passata (bez fotelików, bo wtedy nikomu się nawet nie śniło, by ich używać) i przemierzali 2800km na drugi koniec Europy. I nie było tabletów, laptopów, przenośnych odtwarzaczy DVD.

Musieliśmy zająć się sobą. Więc udawaliśmy, że prowadzimy program telewizyjny o naszych przygodach. Oczyma wyobraźni widziałam te krajobrazy na ekranie i widzów wpatrzonych w nie. Nie podejrzewałam wtedy, że kiedykolwiek będę prowadziła własny kanał na YouTube o dwujęzyczności, książkach dla dzieci i macierzyństwie.

MOJA FILMOWA HISTORIA


Mocząc kilkuletnie tyłki w Adriatyku czy Morzu Śródziemnym, udawaliśmy, że trzymamy w dłoniach mikrofony i nadajemy arcyciekawe audycje dla naszych widzów. To była najlepsza zabawa na świecie - być twórcą treści, a nie odbiorcą.

Ale telewizja ostatecznie mi się nie spodobała. Jako nastolatka, a potem osoba dorosła, miałam okazję uczestniczyć w kilku programach (byłam między innymi gościem Pytania na Śniadanie jako… tadaaaam… blogerka - więcej o mojej historii ze starym blogiem poczytasz w tekście o audiobooku “Opowieści z Piaskowego Boru”) i nie chwyciło mnie to za serce. Niczym nie przypominało bowiem swobody z jaką ja i mój brat “prowadziliśmy” nasze wyimaginowane programy podczas wakacyjnych wyjazdów.

"...udawaliśmy, że trzymamy w dłoniach mikrofony i nadajemy arcyciekawe audycje dla naszych widzów. To była najlepsza zabawa na świecie - być twórcą treści, a nie odbiorcą."

 

Nadeszła era YouTube i choć na początku milenium oglądając pierwsze vlogi amerykańskich dziewczyn (tak szlifowałam angielski w gimnazjum, serio serio) snułam nieśmiałe plany, że może ja kiedyś też tak coś ponagrywam (nie miałam wtedy sprzętu, mieliśmy wprawdzie w domu aparat cyfrowy z funkcją video, ale tata trzymał go pod kluczem, bo był to na tamte czasy nie lada cenny sprzęt - dziś te modele ludzie sprzedają na olx za 10zł lub za czekoladę), długo nie miałam odwagi.

Kiedy podstawowy sprzęt już nabyłam za wypłaty z pierwszej “prawdziwej pracy”, próbowałam kręcić coś na kształt “fashion video” (między innymi z Kasią znaną z fashionbranding.pl i mieszkaniewkamienicy.pl oraz podcastu Myśli Zebrane), ale nie miałam pojęcia o montażu ani właściwie o niczym.

RODZI SIĘ KANAŁ ELO POMELO


Dopiero niedawno zdałam sobie sprawę, że teraz jest czas. Że YouTube nie jest tylko dla nastolatków. Że najbardziej w życiu lubię gadać głupotki i kręcić filmy, dłubać w montażu i zarywać noce. No, lubię tak zwyczajnie. I że na polskim YouTube jest luka, taka jak była zresztą w blogosferze, bo brak tam kogoś, kto po ludzku, na luzie i z humorem promuje dobre treści dla dzieci, wczesną edukację przez zabawę, literaturę dziecięcą.

Oczywiście jako, że sparowałam się życiowo z typem przedsiębiorczym, to Mike zaraz naskrobał mi całą strategię biznesową nastawioną na szybką monetyzację moich youtubowych działań, ale moja radosna błoga twórczość video nie spełnia kryteriów kanału komercyjnego - robię to dla zabawy i dla wąskiego grona fajnych, zaangażowanych widzów (a właściwie to widzek). Jeśli nie jesteś w tym gronie to chcę, żebyś dołączyła do niego właśnie teraz.

Co wyróżnia mój kanał na tle innych kanałów o podobnej tematyce?

UNIKATOWE TREŚCI

nie powielam treści z bloga, filmy przygotowuję absolutnie niezależnie od tego co pojawia się na blogu - oglądając nie masz poczucia, że coś się powtarza

WYSOKA JAKOŚĆ NAGRAŃ

90% materiałów video nagrywam wysokiej jakości kamerą i jednymi z najlepszych na rynku obiektywami, następnie montuję za pomocą profesjonalnego oprogramowania, dzięki temu nawet krótkie filmiki z codzienności wyglądają jak profesjonalna produkcja filmowa

LUZ BLUES

charakter filmów na moim kanale jest totalnie zrelaksowany… prowadzę narrację tak, jakbym rozmawiała z dobrymi koleżankami, często przemawiam w dresie i bez makijażu, więc jest zupełnie domowo i luzacko

NAPISY W FILMACH

50% filmów opublikowanych na kanale ma napisy, więc można oglądać je w ciszy (np. podczas wieczornego karmienia bobasa, jak robi to wiele czytelniczek Elo Pomelo), jest to ułatwienie dla osób niesłyszących - cały czas pracuję nad zwiększeniem proporcji filmów z napisami

NIESPODZIANKI

właściwie większość filmów na samym końcu, po “czarnym ekranie”, ma ukrytą jakąś małą niespodziankę dla wytrwałych :)

DWUJĘZYCZNOŚĆ I EDUKACJA W PRAKTYCE

staram się nie wymądrzać tylko pokazywać jak spędzamy z dziećmi czas i jak z nimi rozmawiam, jednocześnie nie “przepytując” ich, bo to lamerskie

 

Poniżej znajdziesz kilka filmów, które lubię najbardziej, ale co kilka dni pojawiają się nowe, dlatego koniecznie SUBSKRYBUJ mój kanał (to jest darmowe, musisz tylko zalogować się na YT przez swoje konto na gmailu). Wsparcie mentalne możesz okazać też zostawiając miły komentarz pod filmami, udostępniając je przyjaciołom zainteresowanym tematem dwujęzyczności, angielskiego dla dzieci i spędzania czasu z dziećmi, a także klikając słynny kciuk w górę (kolejna rzecz za darmo, a bezcenna :P). 

To nie wszystko! Co kilka dni na kanale pojawiają się nowe filmy, a jeśli masz jakąś sugestię co do tematyki poruszanej na YT Elo Pomelo lub być może chcesz wystąpić w filmie i podzielić się swoją twórczością lub działalnością związaną z dwujęzycznością, angielskim/hiszpańskim dla dzieci, wychowaniem przez sztukę, muzykę, teatr - odezwij się do mnie. Napisz komentarz pod tym tekstem lub maila (powiedzelopomelo@gmail.com) - jestem otwarta na stworzenie czegoś wspólnie w najlepszej jakości i z poczuciem humoru. Elo!

Monika Dawidowicz

zwariowana autorka bloga Elo Pomelo


Elo pomelo! Mam na imię Monika i choć na moją codzienność składa się wiele obowiązków (pracuję jako lektor i trener języka angielskiego, prowadzę kursy w korporacjach, pomagam dorosłym przełamać barierę w mówieniu, prywatnie wychowuję dwójkę dzieci pośród języków obcych, sztuki i muzyki oraz sama uczę się języków obcych) - prowadzę bloga o dwujęzyczności i kanał na YouTube o tematyce parentingowej oraz udzielam się na Instagramie pokazując na pięknych, pełnych ciepła zdjęciach, dzieciństwo moich synów pełne przygód, miłości i nauki przez zabawę.

W czasie bezdzietnym jeżdżę rowerem i pochłaniam książki oraz odkrywam uroki Wrocławia, z którym to romansuję sobie od kilkunastu lat (z przerwami na poznawanie życia zagranicą, bo takie przygody również mam na swoim koncie).
Na blogu Elo Pomelo piszę o swoich zmaganiach z dwujęzycznością, godzeniu macierzyństwa z życiem rodzinnym i pozaszkolną edukacją dzieci, nietuzinkowej muzyce dla dzieci, przepięknych książkach z całego świata, edukacji artystycznej i wszystkim co jej pokrewne. Znajdziesz mnie również na instagramie @elopomelopl! Jeśli masz jakieś pytania, wątpliwości lub sugestie,

napisz do mnie: powiedzelopomelo@gmail.com.

1 Comment

  1. […] uruchomieniu bloga wystartowałam z kanałem na YouTube o tej samej nazwie i zbliżonej tematyce. O czym jest mój kanał każdy wie, ale gdybyście zapomniały to możecie sobie poczytać lub najlepiej obejrzeć TUTAJ. […]

A Ty? Powiedz mi teraz co o tym myślisz -> -> -> NAPISZ KOMENTARZ