parallax background

Jak nauczyć się angielskiego z książek dla dzieci?

prezent dla dziecka gwiazdka
13 bezbłędnych pomysłów na prezent dla dziecka ze smakiem, w dobrym stylu i z głębokim sensem
26 listopada 2018
Fajności na grudzień
3 grudnia 2018
 

Miewasz czasem wrażenie, że mimo wielu lat nauki angielskiego, podczas najzwyczajniejszej rozmowy wciąż często brakuje Ci “języka w gębie”?

Marzy Ci się, żeby wychować dwujęzyczne dziecko, ale nie możesz oprzeć się wrażeniu, że za słabo znasz angielski?

Bez problemu czytasz specjalistyczną prasę i oglądasz kanały na youtube o bitcoinie i globalnym ociepleniu, ale kiedy przychodzi do użycia podstawowego słownictwa - masz pustkę w głowie?

Ten tekst jest dla Ciebie, bo podpowiem Ci jak uczyć się angielskiego, odkurzyć go lub podszlifować w bardzo przystępny i przyjemny sposób.Program nauczania języka angielskiego w przedszkolu, szkole, na studiach czy na kursach jest naprawdę dziwny, zwłaszcza jeśli chodzi o zakres słownictwa. Ktoś wymyślił sobie, że oto osoba na takim czy innym etapie nauki lub poziomie, powinna znać takie a nie inne słowa. Z jednej strony super - łatwiej nauczyć się angielskiego jeśli są jakieś ramy, w które musimy się wpasować, jakieś punkty, które trzeba odhaczyć.

Trudniej jest jednak zacząć go używać w praktyce jeśli znamy 15 synonimów słowa “good” lub 18 rodzajów czapek (wspominałam o tym w moim filmie “Ściąga z angielskiego #1”), ale zupełnie nie mamy pojęcia jak podczas zagranicznej podróży u lekarza opisać co nas boli albo jak wyszukać na aliexpress “innowacyjne” worki na śmieci z wbudowaną funkcją masażu dłoni (bo w szkole zamiast nazywać przedmioty codziennego użytku, wałkowaliśmy Past Perfect Progressive).

 "W szkole zamiast nazywać przedmioty codziennego użytku, wałkowaliśmy Past Perfect Progressive."
Dlaczego warto spróbować nauczyć się angielskiego z książek dla dzieci?

 • Świat dzieci jest odrobinę węższy niż ten dorosły, liczy się w nim tu, teraz i konkret. Tu, teraz i konkret znajdziesz właśnie w angielskich książkach dla dzieci.
 • Angielskie książki dla dzieci są napisane prostym językiem, właśnie takim jakim rzeczywiście posługują się na co dzień ludzie anglojęzyczni - nie tylko rodzice i dzieci.
 • Dużo łatwiej uczyć się słownictwa lub nawet konstrukcji zdań jeśli mamy przed sobą ilustracje - nie brakuje ich w książkach dla dzieci.
 • Fajnie jest od czasu do czasu wrócić myślami do dzieciństwa - ja tak mam, że gdy trzymam w rękach książki dla dzieci to od razu robi mi się ciepło na sercu - przyjemne skojarzenia bardzo pomagają w nauce.

4 angielskie książki dla dzieci, dzięki którym podszlifujesz lub odświeżysz swój angielski

 
Mimo, że jestem lektorem i trenerem języka angielskiego, żyję i wychowuję swoje dzieci w dwujęzycznej rodzinie, to wciąż odnajduję w książkach dla dzieci słowa, które w teorii są oczywiste, ale w praktyce pewnie nie przyszłyby mi do głowy. Osoba, która dopiero zaczyna naukę angielskiego lub nie używa go zbyt często, a chciałaby zacząć, skorzysta jeszcze bardziej na czytaniu poniższych propozycji, dlatego polecam je Twojej uwadze.

“Junior Illustrated English Dictionary” wyd. Usborne


Dobry ilustrowany słownik języka angielskiego!

Gdybym miała wybrać tylko jedną anglojęzyczną książkę na świecie do biblioteczki moich dzieci, z myślą o tym, żeby jak najwięcej wyciągnęły z tego angielskiego, to byłby to właśnie "Junior Illustrated English Dictionary". Polecam go często również swoim uczniom - tym dorosłym, zarówno początkującym jak i bardziej zaawansowanym.

 

Poza kwestią oczywistą, czyli definicjami słów i obrazkami, słownik ten zawiera również mnóstwo ciekawostek i porad dotyczących między innymi wymowy, pisowni, słowotwórstwa czy kultury lub historii. Nie jest to taki prosty ilustrowany słowniczek dla maluchów, ale bardziej złożone wydanie, jeśli więc czytasz newsy na niezbyt specjalistycznym portalu internetowym albo nie rozumiesz słowa z serialu - bardzo prawdopodobne, że w tym słowniku znajdziesz jego definicję i jakąś czadową ilustrację, która pomoże Ci je zapamiętać.

Gdzie kupić ilustrowany słownik angielskiego dla dzieci?

Amazon: "Junior Illustrated English Dictionary"
BookDepository (darmowa przesyłka do Polski): "Junior Illustrated English Dictionary"

Jeśli wolisz zakupy w polskich sklepach internetowych, znalazłam inne godne polecenia słowniki ilustrowane tego samego wydawnictwa:
"Junior Illustrated Science Dictionary"
"Junior Illustrated English Dictionary and Thesaurus"
"Junior Illustrated English Dictionary"
"Junior Illustrated Thesaurus"“Lots” Marc Martin wyd. BigPicturePress


Książka o (prawie) wszystkim. Dla każdego!

O "Lots" pisałam już w tekście o pięknych i artystycznych książkach dla dzieci po angielsku, ale nie sposób pominąć tę pozycję w moim zestawieniu do nauki angielskiego. To książka pełna ciekawych, mało popularnych faktów o różnych miejscach na świecie - dodatkowa dawka słownictwa raz gotowych pomysłów na rozmowy - z dzieckiem przy zabawie albo z anglojęzycznymi znajomymi przy... kawie na przykład :)


 

Gdzie kupić wyjątkową, pięknie ilustrowaną anglojęzyczną książkę "Lots"?

Amazon: "Lots" Marc Martin
BookDepository (darmowa przesyłka do Polski): "Lots" Marc Martin


"See inside Your Body wyd. Usborne


Co mam w środku?

Książka "See inside Your Body" to kompletny anglojęzyczny przewodnik po tym co znajduje się w środku naszego ciała. Bez zagłębiania się w medyczne szczegóły czy nazwy łacińskie, masz szansę powtórzyć sobie nazwy poszczególnych układów w ludzkim ciele, narządów, kończyn, mięśni, kości, etc. Uważam, że sztuka mówienia po angielsku o swoim ciele - szczególnie w sytuacjach kryzysowych jak wypadek, wizyta w szpitalu czy u anglojęzycznego lekarza, jest niezwykle istotna. W sytuacjach towarzyskich również niejednokrotnie zastanawiałam się jak nazwać jakąś tam chrząstkę w nosie lub poskarżyć się na ból danego organu (a raczej usprawiedliwić nim np. swoją nieobecność podczas ostatniej imprezy).

Książka ma bajer w postaci otwieranych klapek z ciekawostkami, więc zarówno dorosłemu jak i dziecku będzie się po prostu ciekawiej i przyjemniej uczyło. 

Gdzie kupisz bogato ilustrowaną książkę o ludzkim ciele po angielsku?

Amazon: "See inside Your Body"
BookDepository (darmowa wysyłka do Polski): "See inside Your Body"


"Big Picture Book: General Knowledge" wyd. Usborne


Co warto wiedzieć o świecie... po angielsku?

"Big Picture Book: Generale Knowledge" podzielona jest na kilka kategorii tematycznych takich jak między innymi: kontynenty, zwierzęta, ciało, pojazdy, jedzenie i picie, cuda natury, sport, muzyka, sławne osoby, kosmos, itd. Każda z sekcji jest nie tylko po brzegi wypełniona słownictwem, ale i interesującymi faktami oraz pięknymi i łatwymi w odbiorze ilustracjami. Czyta się bardzo przyjemnie - nie tylko dzieciom. Sama z ciekawością zapoznałam się z treścią książki i wyniosłam z tego sporo nowych słów, których dotychczas nie używałam wcale.


 

Gdzie kupisz książkę po angielsku dla dzieci o wiedzy ogólnej?

Amazon: "Big Picture Book: General Knowledge"


Nauka angielskiego to nie jest prosta sprawa, w dodatku wymaga ciągłego treningu i praktyki oraz odświeżania zdobytej już wiedzy. Warto robić to na różne sposoby i zaskakiwać swój mózg każdego dnia. Jeśli zazwyczaj korzystasz z podręczników dla dorosłych lub aplikacji do nauki języka - spróbuj dla odmiany “popracować” z przyjemną, pięknie ilustrowaną książką dla dzieci i zobacz jak zmienia się wtedy wymiar nauki. Oczywiście powyższe książki polecam również najmłodszym adeptom języka angielskiego.

Pozdrawiam

Monika

PS Jeśli szukasz wartościowych treści dla dzieci - nie tylko związanych z angielskim, ale również muzyką, sztuką i wszechstronnym rozwojem - zajrzyj na moją grupę na FB: Intelektualny hummus dla dzieci. Pamiętaj również, że nadaję do Ciebie z kanału Elo Pomelo na YouTube (publikuję filmy kilka razy w tygodniu!).

4 Comments

 1. Caro pisze:

  Wybrałaś naprawdę fajne pozycje, szukałam takiego słownika i żałuję, że nie miałam takiego na przykład jak chodziłam do liceum i szykowałam się do matury.

  • Monika pisze:

   Sama w liceum mogłabym wiele się z takiego słownika dowiedzieć – dlatego moim zdaniem to jest idealna pozycja zarówno dla starszych jak i młodszych.

 2. […] dla dzieci to jedno, ale przykład powinien iść z góry, więc jako świadomy rodzic możesz podszlifować trochę angielski z… książek dla najmłodszych. Są naprawdę ciekawe i czytanie ich to sama przyjemność. Trust me, I'm mother. Grudzień to […]

 3. Anna Kozłowska pisze:

  Ja w liceum tak uczyłam się hiszpańskiego – właśnie z książek dla dzieci i to byłła naprawdę najlepsza bo najbardziej naturalna metoda!

A Ty? Powiedz mi teraz co o tym myślisz -> -> -> NAPISZ KOMENTARZ