parallax background

Fajności na listopad

gruffalo the film
Niesamowita animacja na podstawie słynnej książki dla dzieci
9 listopada 2018
Czy i jak mierzyć postępy swojego dziecka? [+VLOG]
13 listopada 2018
 

Nadchodzę z nowym cyklem wpisów, w których znajdziesz inspiracje dla rodziców, ciekawostki o wszechstronnym rozwoju dzieci, artykuły o dwujęzyczności i języku angielskim oraz mnóstwo pomysłów na spędzenie wartościowego czasu z dzieckiem.

Kto uważny ten zaobserwował, że na blogu pojawiła się nowa podstrona - ZACZNIJ TUTAJ. Znajdziesz na niej kilka podstawowych informacji o mnie raz parę słów o tym dlaczego prowadzę tego bloga. Jedną z moich motywacji jest chęć dzielenia się wysokiej jakości materiałami i pomysłami na wspieranie wszechstronnego rozwoju dziecka, z naciskiem na język angielski i w ogóle dwujęzyczność.

Nie wszystko, co chciałabym Ci pokazać, “wystarczy” na osobny tekst, a na razie wolę unikać przenoszenia treści na fanpage na facebooku, którego nie mam i nie chcę prowadzić (chociaż marzy mi się grupa facebookowa dla osób myślących podobnie do mnie, ale na pewno ten pomysł musi jeszcze trochę poczekać), dlatego wymyśliłam sobie, że raz w miesiącu będę wrzucać tutaj zbiorczy post pełen inspiracji. Daj znać w komentarzu czy podoba Ci się taka forma!

Co znajdziesz w postach z cyklu Fajne rzeczy w…?

linki do ciekawych blogów, artykułów, stron internetowych, inicjatyw
aplikacje i produkty dedykowane rozwojowi dzieci i językom obcym
ciekawostki o rozwoju dzieci i dwujęzyczności dziecięcej
wszystko, co luźno powiązane z tematyką bloga Elo Pomelo
FAJNE RZECZY NA LISTOPAD

CO ROBIĆ W LISTOPADZIE?

 

Koniecznie, absolutnie... eksperymenty naukowe z dziećmi! Nie, nie trzeba być naukowcem ani posiadać wielkiej wiedzy. Dzięki serwisowi Explorify możemy bezpłatnie uzyskać dostęp do potężnej bazy scenariuszy gotowych lekcji (serwis kierowany jest głównie do nauczycieli, ale rodzice również mogą rejestrować się i wykorzystywać propozycje w domu) na wszelkie naukowe tematy. Niektóre lekcje wymagają tylko rozmowy, inne zawierają np. video lub dźwięk. Każdy krok jest dokładnie opisany, zawsze są też podane linki do dodatkowych materiałów w temacie, aby pogłębić wiedzę. Dostęp do propozycji lekcji jest bezpłatny, ale trzeba się zarejestrować.

Uważam, że Explorify jest też świetną ściągawką dla tych rodziców, którzy chcą uczyć swoje dzieci angielskiego lub wychowywać je dwujęzycznie, ale potrzebują podszkolić się trochę w kwestii nazewnictwa w różnych dziedzinach nauki.
FAJNE RZECZY NA LISTOPAD

CO POCZYTAĆ W LISTOPADZIE?

Zdjęcie z tekstu 5 pięknych i prostych książek po angielsku (dla przedszkolaków)

- wszystkie te książki warto przeczytać w listopadzie!

"Ciekawe, nie tylko od święta."

Czytanie jest zawsze na propsie - oczywiście najlepiej czyta się książki

Jeśli zaczynasz przygodę z angielskim w swoim domu i chcesz się pośmiać, polecam "Wybór najlepszych śmiesznych angielskich książek dla dzieci". Mam w domu tylko jedną z nich, ale jeśli pozostałe rzeczywiście są na podobnym poziomie śmieszności to warto się im przyjrzeć.

W nieco bardziej podniosłym temacie i tym razem po polsku polecam "(...)Top 9 książek o Polsce" - a tam wybór naprawdę fantastycznych, doskonale ilustrowanych wydań na temat naszego kraju. Ciekawe, nie tylko od święta.

Jeśli przegapiłaś tekst pt. "5 pięknych i prostych książek po angielsku (dla przedszkolaków)" na moim blogu to w listopadzie warto go nadrobić (szczególnie, że szykuję kolejne takie zestawienia) - wybierając książki sugerowałam się prostym językiem, ciekawą treścią i jakością ilustracji. Jest na czym zawiesić oko, są też linki do miejsc, w których książki można kupić (a nie od dziś wiadomo, że książka to najlepszy gwiazdkowy prezent, także, ten, no... tylko subtelnie podpowiadam!

Dla poszukiwaczy angielskich książek dla dzieci stricte o sztuce mam nie lada gratkę - zestawienie najlepszych książek z tej tematyki wydanych w 2017 roku (czekam na zestawienie tegoroczne i na pewno również się nim z Tobą podzielę).

 

Nie samymi książkami żyje człowiek, dlatego zachęcam Cię również do lektury kilku tekstów, które znalazłam w sieci i uważam, że mogą Cię zainteresować.

BritishCouncil podpowiada jak zacząć uczyć dzieci języka angielskiego w domu. To są podstawy podstaw, dla tych, którzy nigdy się tym tematem nie interesowali i nie przypuszczali, że mogliby. To co moim zdaniem jest interesujące to lista tematów, od których warto zacząć.

Jak pomóc dziecku, które dręczy niepokój? Terapeutka dziecięca dzieli się swoim bankiem pomysłów - od prostych aktywności, które można wykorzystać tu i teraz, przez sety kart do wydrukowania, po odnośniki do książek, z którymi warto się zapoznać aby oswoić temat.

Na koniec krótki film o tym dlaczego dla rozwoju intelektualnego dzieci tak ważna jest domowa biblioteczka (traktuję go jako usprawiedliwienie swoich poczynań!).FAJNE RZECZY NA LISTOPAD

A TO CIEKAWE...


 

Koniecznie obejrzyj niesamowite wystąpienie Patricii Kuhl dotyczące tego jak dzieci przyswajają język. To co zaskoczyło mnie najbardziej to wzmianka o jednym z eksperymentów, w którym okazało się, że dzieci przebywające z użytkownikiem języka nauczyły się czegoś, a te, które oglądały film lub słuchały audio - nie. Lekcja, która z tego wynika, jest prosta - najważniejszy w przyswajaniu języka jest czynnik ludzki. Zachęcam do obejrzenia, jeśli nie czujesz się super pewnie z językiem angielskim to skorzystaj z możliwości włączenia napisów:


 

Kolejny ciekawy "eksperyment", któremu warto się przyjrzeć, to kolejna lekcja - nasze dzieci wcale nie potrzebują wypasionych zabawek, bo naturalnie ciekawią ich przedmioty codziennego użytku i to dzięki nim poznają świat. Swoją drogą - mój starszy syn postanowił ODTWORZYĆ ten eksperyment na naszym bobku - możesz zobaczyć to (i wnioski starszaka) we fragmencie naszego filmu na YouTube.

 

Miłego i owocnego w zachwyty listopada!

Monika

PS Napisz mi w komentarzu czy podobał Ci się ten wpis i czy któraś z propozycji szczególnie przypadła Ci do gustu. Nie zapomnij tez podzielić się tym wpisem z innymi rodzicami - nie tylko tymi z zajawką na dwujęzyczność, bo jak sama widzisz - tak naprawdę każdy świadomy rodzic znajdzie listopadowym zestawieniu coś dla siebie. Wpadnij też czasem do mnie na instagram (@elopomelopl), gdzie dzielę się na bieżąco swoimi pomysłami i przemyśleniami :)

1 Comment

  1. […] ważne i jaki wpływ na rozwój intelektualny dziecka ma ilość książek, znajdziesz w tekście “Fajności na listopad”. Pośrednim rozwiązaniem problemu wysokiego kosztu książek dla dzieci po angielsku jest […]

A Ty? Powiedz mi teraz co o tym myślisz -> -> -> NAPISZ KOMENTARZ