parallax background

Tych lekcji o pieniądzach nie przekażę swoim dzieciom cz. 5

jak nauczyć dziecko wartości pieniądza
Tych lekcji o pieniądzach nie przekażę swoim dzieciom cz. 4
19 lutego 2020
 

Jak nauczyć dziecko wartości pracy i pieniędzy? Edukacja finansowa to niezwykle ważny aspekt wychowania dziecka - w tej kwestii nie mamy co liczyć na przedszkole czy szkołę dlatego warto wziąć sprawę w swoje ręce. Jednocześnie ważne jest aby w pierwszej kolejności przepracować swoje własne fałszywe przekonania o pieniądzach.Ja wychowałam się w środowisku pełnym nieufności wobec pieniędzy, strachu przed nimi i ogólnej antypatii do finansów. Kiedy na świecie pojawił się mój syn, a potem drugi, postanowiłam wziąć odpowiedzialność za swoje przekonania dotyczące wartości pracy i zarządzania pieniędzmi. Jak nauczyć dziecko wartości pracy, jak sprawić by mądrze zarządzało w przyszłości własnymi finansami? Jeśli się nad tym zastanawiasz to cały cykl tekstów o edukacji finansowej, który przygotowałam, jest dla Ciebie. Mnie wpojono fałszywych przekonań gdy sama byłam dzieckiem. Szczęśliwie nauczyłam się na swoich błędach i nie przekażę tej wiedzy dzieciom. Dedykowana kategoria z wpisami o finansach: EDUKACJA FINANSOWA, w której lądują wpisy z tego cyklu (i pewnie jeszcze inne o podobnej tematyce, bo spotyka się ona z pozytywnym odbiorem i wciąż mało blogerów o tym pisze).

 

Poniżej znajduje się lista tekstów wraz z odnośnikami do poszczególnych części i tematów (kolejne będą aktywowane gdy dany tekst pojawi się na blogu):

-Tych lekcji o pieniądzach nie przekażę swoim dzieciom cz. 1 - PIENIĄDZE SĄ ZŁE

-Tych lekcji o pieniądzach nie przekażę swoim dzieciom cz. 2 - PRACA TO TYLKO ETAT

-Tych lekcji o pieniądzach nie przekażę swoim dzieciom cz. 3 - LEPSZA TAKA PENSJA NIŻ ŻADNA

-Tych lekcji o pieniądzach nie przekażę swoim dzieciom cz. 4 - FIRMA TO ŚMIERTELNE RYZYKO

-Tych lekcji o pieniądzach nie przekażę swoim dzieciom cz. 5 - PIENIĄDZE SIĘ WYDAJE

-Tych lekcji o pieniądzach nie przekażę swoim dzieciom cz. 6

-Tych lekcji o pieniądzach nie przekażę swoim dzieciom cz. 7

-Tych lekcji o pieniądzach nie przekażę swoim dzieciom cz. 8

-Tych lekcji o pieniądzach nie przekażę swoim dzieciom cz. 9

-Tych lekcji o pieniądzach nie przekażę swoim dzieciom cz. 10

-10 lekcji o pieniądzach nie przekażę swoim dzieciom - (podsumowanie cyklu)

-NA SKRÓTY: przejdź do całej kategorii o edukacji finansowej dzieci!

 

Nie czytałaś poprzednich tekstów z cyklu lekcji o pieniądzach, których nie przekażę moim dzieciom? Zachęcam Cię do nadrobienia tego TERAZ, a potem przeczytania tego tekstu :)

Tego nauczyłam się jako dziecko (vs moje nowe, przyjazne finansowo przekonanie, które przekazuję moim dzieciom):

FAŁSZYWE PRZEKONANIE NR 5: “Pieniądze to się WYDAJE"

 

Okej, to nie jest tak, że bezpośrednio tego nauczyłam się w dzieciństwie.

Nie nauczyłam się jednak, że pieniądze się też oszczędza. Owszem, słyszałam, że trzeba “oszczędzać”, ale moi rodzice przedstawiali to w taki sposób: “jak komuś brakuje pieniędzy to powinien oszczędzać, czyli np. z czegoś zrezygnować, czegoś nie kupować, to na tą inną rzecz mu wystarczy do końca miesiąca” albo “babcia jest oszczędna, bo nawet z resztek z rosołu zrobi dwa obiady na przyszły tydzień”.

W moim rodzinnym domu na szczęście nigdy niczego nie brakowało, ale rodzice nie wpoili mi, żeby ODKŁADAĆ PIENIĄDZE, budować poduszkę finansową, zabezpieczać się na przyszłość, zabezpieczać przyszłość swoich dzieci.

I niestety, gdy dorosłam, okazało się, że na moją przyszłość (np. studia i pomoc w rozpoczęciu samodzielnego życia) nie oszczędzali nawet 20zł miesięcznie mimo, że zawsze nieźle zarabiali.

Moim dzieciom, choć są jeszcze małe, tłumaczę dlaczego ważne jest mądre oszczędzanie, które ja rozumiem przez odkładanie rozsądnej (adekwatnej do naszych zarobków) kwoty regularnie na konta oszczędnościowe lub lokaty. A jeśli w danym momencie nie dysponuje się takimi środkami by po zaspokojeniu podstawowych potrzeb coś odłożyć to trzeba zwiększyć swój dochód. I kropka.

Nie ma ani jednego powodu by nie oszczędzać pieniędzy gdy się dobrze zarabia. Może i rozpier… pieniędzy na częste wakacje, częste remonty i mnóstwo pierdół jest przyjemne przez chwilę (wpadłam kiedyś w tę pułapkę), ale jeszcze przyjemniejsze jest poczucie, że jeśli zachoruję, coś się stanie, stracę pracę, to mam bufor bezpieczeństwa. A jakież przyjemne jest poczucie, że gdy moje dzieci wyruszą w świat - będę mogła sfinansować ich zagraniczne studia lub dołożyć się do zakupu mieszkania. Chcę, żeby one kiedyś moim wnukom też sfinansowały studia :)

 

A jak Ty myślisz? Pieniądze się wydaje czy może jednak jesteś w teamie oszczędzających, budujących fundusze awaryjne i poduszki bezpieczeństwa? Zachęcasz dziecko do wydawania czy raczej zbierania pieniędzy?

Do “przeczytania” w kolejnej części tego cyklu! O nowych tekstach na bieżąco informuję na facebooku, dlatego warto polubić mój profil. Warto też, bo umieszczam tam przezabawne dialogi z udziałem moich dwujęzycznych dzieci :) Jeśli masz ochotę podesłać swoje - odezwij się na maila powiedzelopomelo@gmail.com.

Ah! I wróciłam na YouTube - na pierwszy i jedyny w Polsce kanał o dwujęzyczności, wczesnej edukacji i wychowanie przez czytanie. Don’t miss it!

Monika Dawidowicz

autorka bloga Elo Pomelo


Hej, elo! Jestem Monika. Pracuję jako lektorka angielskiego (uczę dorosłych profesjonalistów aby umieli posługiwać się językiem w pracy) oraz dziewczyna od social mediów dużej międzynarodowej firmy. Poza tematyką ze sfery zawodowej interesuje mnie rozwój dziecięcego mózgu, neurodydaktyka, dwujęzyczność/wielojęzyczność (którą zresztą znam z różnych perspektyw - wszak moje dzieci mają ogromne szczęście i przywilej bycia wychowywanymi do spóły z tatą-Anglikiem, ale jednocześnie eksponowanymi przez mamę np. na hiszpański i niemiecki).

Jeśli nie bawię się z dziećmi lub nie uganiam za nimi po całym domu kiedy to uciekają na rowerach (taaak, pozwalamy to robić w domu) to pewnie jeżdżę rowerem, czytam książki lub czegoś się uczę. Wierzę w naukę przez całe życie!
Na blogu Elo Pomelo piszę o swoich zmaganiach z dwujęzycznością, godzeniu macierzyństwa z życiem rodzinnym i pozaszkolną edukacją dzieci, nietuzinkowej muzyce dla dzieci, przepięknych książkach z całego świata, edukacji artystycznej i wszystkim co jej pokrewne. Znajdziesz mnie również na instagramie @elopomelopl! Jeśli masz jakieś pytania, wątpliwości lub sugestie,

napisz do mnie: powiedzelopomelo@gmail.com.

A Ty? Powiedz mi teraz co o tym myślisz -> -> -> NAPISZ KOMENTARZ