parallax background

Tych lekcji o pieniądzach nie przekażę swoim dzieciom cz. 1

spiewnik angielski dla dzieci
Angielskie piosenki dla dzieci 5-7 lat – idealna muzyka do nauki
19 listopada 2019
banknoty dolary
Tych lekcji o pieniądzach nie przekażę swoim dzieciom cz. 2
11 lutego 2020
 

Edukacja o pieniądzach i zarabianiu, którą wyniosłam z domu, krzywdziła mnie przez wiele lat nawet po “wyfrunięciu z rodzinnego gniazda”. Jeśli masz jeszcze możliwość - nie rób takiej krzywdy swoim dzieciom. Przekaż im prawidłowe wzorce i dobre nastawienie do pieniędzy. Podpowiem Ci jak, bo...



Na szczęście udało mi się zmienić sposób myślenia, a tym samym moją finansową sytuację. Opisałam 10 kiepskich lekcji o pieniądzach, których nauczyłam się w dzieciństwie i 10 kontr-lekcji, które przekazuję swoim dzieciom aby w przyszłości miały dobrą relację z pieniędzmi i cieszyły się życiem.

 

Na etapie opracowywania tematu edukacji finansowej dzieci zorientowałam się, że jest on zdecydowanie za długi na jeden artykuł, dlatego podzieliłam go na części.

Poniżej znajduje się lista tekstów wraz z odnośnikami do poszczególnych części i tematów (kolejne będą aktywowane gdy dany tekst pojawi się na blogu):

-Tych lekcji o pieniądzach nie przekażę swoim dzieciom cz. 1 - PIENIĄDZE SĄ ZŁE

-Tych lekcji o pieniądzach nie przekażę swoim dzieciom cz. 2 - PRACA TO TYLKO ETAT

-Tych lekcji o pieniądzach nie przekażę swoim dzieciom cz. 3 - LEPSZA TAKA PENSJA NIŻ ŻADNA

-Tych lekcji o pieniądzach nie przekażę swoim dzieciom cz. 4

-Tych lekcji o pieniądzach nie przekażę swoim dzieciom cz. 5

-Tych lekcji o pieniądzach nie przekażę swoim dzieciom cz. 6

-Tych lekcji o pieniądzach nie przekażę swoim dzieciom cz. 7

-Tych lekcji o pieniądzach nie przekażę swoim dzieciom cz. 8

-Tych lekcji o pieniądzach nie przekażę swoim dzieciom cz. 9

-Tych lekcji o pieniądzach nie przekażę swoim dzieciom cz. 10

-10 lekcji o pieniądzach nie przekażę swoim dzieciom - (podsumowanie cyklu)

-NA SKRÓTY: przejdź do całej kategorii o edukacji finansowej dzieci!

 

Edukacja finansowa dzieci jest tak samo, jeśli nie bardziej ważna niż edukacja matematyczna, językowa, przyrodnicza czy zawodowa. Szkoły i przedszkola nie poruszają tematu pieniędzy zbyt często, dlatego to na rodzicach spoczywa wyposażenie dziecka w odpowiednią wiedzę finansową.

Nie wszyscy rodzice są jednak wyposażeni w odpowiednią wiedzę, bo sami tkwią w krzywdzących fałszywych przekonaniach wyniesionych ze swojego domu. Zła wiadomość jest taka, że ciężko jest osiągnąć satysfakcjonujący poziom materialny jeśli od dzieciństwa wychowujemy się w nastawieniu na niedobór czy nawet na biedę.

Dobra wiadomość jest taka, że wystarczy trochę popracować nad swoimi przekonaniami aby je zmienić. Poza tym wychowujemy nowe pokolenie ludzi zarabiających. Zadbajmy o ten obszar już od dzieciństwa, ponieważ to czego nauczymy nasze dzieci dziś, będzie rzutowało na ich całe dalsze życie.

Tego nauczyłam się jako dziecko (vs moje nowe, przyjazne finansowo przekonanie, które przekazuję moim dzieciom):

parallax background

"Edukacja finansowa dzieci jest tak samo, jeśli nie bardziej ważna niż edukacja matematyczna, językowa, przyrodnicza czy zawodowa. Szkoły i przedszkola nie poruszają tematu pieniędzy zbyt często, dlatego to na rodzicach spoczywa wyposażenie dziecka w odpowiednią wiedzę finansową. "

FAŁSZYWE PRZEKONANIE NR 1: PIENIĄDZE SĄ ZŁE

 

Pieniądze są złe, są źródłem wszelkiego zła na świecie, przez pieniądze musimy ciężko pracować, przez pieniądze są tylko kłopoty, gdyby nie konieczność zarabiania pieniędzy to bylibyśmy wszyscy bardzo szczęśliwi.

Tak mi zawsze powtarzano i długo w to wierzyłam, podążając za tym ślepo jak owieczka. Mówiłam, że pieniądze nie są dla mnie najważniejsze. Godziłam się na pracę za uwłaczające stawki, “bo projekt fajny”. Pamiętam jak na zakończenie pracy w jednej firmie poproszono mnie o feedback, abym wypowiedziała się co było dobre, co złe. Uwielbiałam tę robotę i zrezygnowałam tylko z powodu przeprowadzki do innego kraju, ale zarobki były tragiczne - moja pensja wystarczała jedynie na wynajem skromnego mieszkania i pokrycie kosztu dojazdu do pracy. Aby zaspokoić pozostałe podstawowe potrzeby musiałam brać dodatkowe fuchy i zlecenia po godzinach. I wiesz co? Nie powiedziałam tego na tej rozmowie. Bo przecież pieniądze to zło, więc lepiej zostawić temat.

Dzisiaj wiem, że pieniądze są dobre. To środek do spełniania marzeń, zaspokajania potrzeb i życia w pełni. Dzięki pieniądzom możemy dobrze żyć, dobrze jeść, dobrze mieszkać, dobrze się leczyć, dobrze kochać. Pieniądze są narzędziem, które pomaga nam osiągać cele. Nie są z natury złe lub dobre. Od kiedy zmieniłam tok myślenia - jakoś łatwiej i więcej mi się zarabia. I z większą radością. Takie nastawienie do pieniędzy przekazuję moim synom. Starszy (niespełna 7-latek) już to podłapał. Muszę jednak chronić go przed negatywnym wpływem otoczenia, które jeszcze nie zrozumiało tej zasady. Niedawno bliska osoba tłumaczyła mu, żeby się tak nie cieszył z pieniędzy w skarbonce, bo pieniądze są okropne, bo trzeba przez nie chodzić do pracy i być zmęczonym.

Elo, nie! Człowiek jest zmęczony gdy czuje, że musi chodzić do pracy by zarobić te okropne pieniądze. Ja uwielbiam moje pieniądze - te które mam i te, które dopiero do mnie płyną. Dzięki temu każdy dzień pracy rozpoczynam z radością.

 

Zgadzasz się z twierdzeniem, że pieniądze są dobre? Czy tłumaczysz to swoim dzieciom? Napisz mi czym prędzej w komentarzu - umieram z ciekawości!



A jeśli Ty umierasz z ciekawości jakie pozostałe elementy edukacji finansowej z mojego dzieciństwa postanowiłam przełamać i czego o pieniądzach uczę swoje dzieci - zaglądaj tu regularnie, bo przez cały LUTY 2020 będzie to temat przewodni na ELO POMELO. Ba, powstała nawet specjalna kategoria na blogu, co by się w tym wszystkim nie pogubić.

Pamiętaj, że o wszystkich najnowszych wpisach zawsze staram się informować na moim profilu na facebooku, a także raz po raz daję znać na instagramie (ale tam już chyba mnie obserwujesz, prawda?).

Monika Dawidowicz

autorka bloga Elo Pomelo


Cześć! Mam na imię Monika i na codzień pracuję jako lektorka angielskiego oraz dziewczyna od social mediów w międzynardowej firmie.

Uwielbiam to jak znajomość języków obcych podnosi jakość naszego życia dlatego wierzę w przekazywanie ich dzieciom od urodzenia. Moich 2 synów wychowuję z pewnym całkiem elokwentnym Anglikiem :), więc tutaj mamy łatwiej (i z czystym sumieniem mogę podzielić wiedzą np. o sprawdzonych książkach po angielsku dla dzieci), ale hiszpański to już wyższa szkoła jazdy... i dla mnie i dla moich dzieci.

Znam więc wielojęzyczność i naukę języków obcych z różnych perspektyw, a ponieważ moją największą życiową zajawką jest dzielenie się entuzjazmem, wiedzą i doświadczeniami z innymi - nie mogłam tak po prostu żyć i nie pisać bloga :)
Na blogu Elo Pomelo piszę o swoich zmaganiach z dwujęzycznością, godzeniu macierzyństwa z życiem rodzinnym i pozaszkolną edukacją dzieci, nietuzinkowej muzyce dla dzieci, przepięknych książkach z całego świata, edukacji artystycznej i wszystkim co jej pokrewne. Znajdziesz mnie również na instagramie @elopomelopl! Jeśli masz jakieś pytania, wątpliwości lub sugestie,

napisz do mnie: powiedzelopomelo@gmail.com.

4 Comments

  1. […] części i tematów (kolejne będą aktywowane gdy dany tekst pojawi się na blogu): -Tych lekcji o pieniądzach nie przekażę swoim dzieciom cz. 1 – PIENIĄDZE SĄ ZŁE -Tych lekcji o pieniądzach nie przekażę swoim dzieciom cz. 2 – PRACA TO […]

  2. […] części i tematów (kolejne będą aktywowane gdy dany tekst pojawi się na blogu): -Tych lekcji o pieniądzach nie przekażę swoim dzieciom cz. 1 – PIENIĄDZE SĄ ZŁE -Tych lekcji o pieniądzach nie przekażę swoim dzieciom cz. 2 – PRACA TO […]

  3. […] części i tematów (kolejne będą aktywowane gdy dany tekst pojawi się na blogu): -Tych lekcji o pieniądzach nie przekażę swoim dzieciom cz. 1 – PIENIĄDZE SĄ ZŁE -Tych lekcji o pieniądzach nie przekażę swoim dzieciom cz. 2 – PRACA TO […]

  4. […] części i tematów (kolejne będą aktywowane gdy dany tekst pojawi się na blogu): -Tych lekcji o pieniądzach nie przekażę swoim dzieciom cz. 1 – PIENIĄDZE SĄ ZŁE -Tych lekcji o pieniądzach nie przekażę swoim dzieciom cz. 2 – PRACA TO […]

A Ty? Powiedz mi teraz co o tym myślisz -> -> -> NAPISZ KOMENTARZ