parallax background

Dwujęzyczność zamierzona – najgorsza rzecz, jaka może Ci się przydarzyć

organizacja czasu
Dwujęzyczność dziecięca dla zabieganych: krótki poradnik motywacyjny
12 maja 2019
chinka-karmi-dziecko
Zamieszkała z nami Chinka – gość z drugiego końca świata!
21 czerwca 2019
 

"Też mnie to martwi, wkurza, denerwuje, zachwyca, ciekawi. Mam tak samo. Ta sama metoda działa u nas! Jakbym słyszała o własnych dzieciach. Też tak na mnie ludzie patrzą. Znam smak krytyki.. Miewam wątpliwości takie jak Ty. Serio, znalazłaś rozwiązanie? Dzięki! Robisz świetną robotę."


Tylko tyle, albo aż tyle. Słowa zrozumienia, otuchy, pomysły lub zwykła życzliwość. Tego potrzebujesz gdy robisz coś poza mainstreamem, więcej, inaczej. Wychowanie dzieci w duchu idei jaką jest dwujęzyczność zamierzona czy stopniowe wprowadzanie języków obcych w dzieciństwie, są coraz popularniejsze, ale nadal niszowe. Budzą zdumienie, czasem niezrozumienie i oburzenie.

Dzieci, języki obce, dwujęzyczność zamierzona, wczesna nauka języka… To może się udać, czego przykładem są dziesiątki, setki rodzin, które poznałam na na żywo i online.

 

Najgorsza rzecz, jaka może Ci się przydarzyć, to bycie w tym solo.


Cokolwiek robisz jako matka - jesteś poddawana ocenie. Niezależnie od dokonanych przez Ciebie wyborów, zawsze ktoś Cię skrytykuje. MUSISZ otaczać się ludźmi, którzy myślą podobnie do Ciebie, żeby - tak zwyczajnie, po ludzku - nie zwariować w tym i tak już mocno pokręconym świecie.

parallax background

Najgorsza rzecz, jaka może Ci się przydarzyć, to bycie w tym solo.

 

Dobrze jest dzielić się tym co nas bawi, cieszy, nurtuje, spędza nam sen z powiek. Szukać wspólnych rozwiązań. Nawiązywać znajomości, uczyć się wzajemnie, nawet j pośród rozemocjonowanych dzieci próbujących, pośród całej tej wielojęzyczności, znaleźć wspólny mianownik.

Pierwszy playdate we Wrocławiu, zorganizowany z inicjatywy Moniki z Los Gatos w niesamowitej przestrzeni Przed-Pokój 13, był chaotyczny, ale udany. Mam nadzieję, że niedługo znów się spotkamy! Pozdrawiam wszystkich rodziców i dzieci, z którymi miałam przyjemność spędzić to przedpołudnie.

 

Jeśli szukasz ludzi, którzy tak jak Ty, robią rodzicielską robotę po swojemu - dołącz do tych grup na fb:

Intelektualny hummus dla dzieci (rozmawiamy o kulturze, sztuce, muzyce, językach)

Dwujęzyczność zamierzona (nazwa mówi sama za siebie).

PS Zapomniałam dodać wazeliny - wirtualnie była z nami Paulina z Bilikid.pl i jej rodzina - sympatyczny akcent dowodzący, że w dzisiejszych czasach naprawdę nie ma żadnych przeszkód w komunikacji i integracji. Elo!animacja dla dzieci
Country, folk, owieczki, ukulele... Angielskie piosenki dla dzieci z wyższej półki.
ZOBACZ ARTYKUŁ
1S5A8027fb
Poradnik motywacyjny: jak znaleźć czas na wprowadzanie języków obcych jeśli jesteś zapracowaną i zabieganą mamą.
PRZECZYTAJ

Monika Dawidowicz

Elo Pomelo Blog


Jestem lektorką języka angielskiego oraz specką od stron WWW i grafiki. W wolnych chwilach fotografuję, kręcę filmy, gram na gitarze i uczę się hiszpańskiego.

Wychowuję dwóch wielojęzycznych synów, zasypuję swoje dzieci dobrą literaturą z całego świata i wygłupiam się z nimi w rytm latynoamerykańskiej muzyki.

Mieszkam we Wrocławiu i jestem typowo miejskim stworzeniem, dlatego zgodnie ze stereotypem matki-mieszczki, najczęściej spotkasz mnie pędzącą z wózkiem, kawą w ręku i torbą nowości książkowych wypożyczonychych z biblioteki.
Prowadzę blog o dwujęzyczności, książkach dla dzieci, kulturze i dobrej literaturze dziecięcej oraz wychowaniu dzieci w bogatym i zróżnicowanym środowisku estetycznym. Jeśli masz jakieś pytania, wątpliwości lub sugestie,

napisz do mnie: powiedzelopomelo@gmail.com.

2 Comments

  1. katarzynazimon pisze:

    Cześć ELOPOMELO 🙂 Dzięki za ten wpis! Ja właśnie zaczynam przygodę z dwujęzycznością zamierzoną, z tym że w j. angielskim. Tak jak Ty mieszkam we Wrocławiu i to nieopodal Przedpokoju H13. Mam nadzieję, że uda się tam zorganizować playdate po angielsku 🙂

    • Monika pisze:

      Było głównie po angielsku – udało się nawet zaangażować dzieciaki w kilka zabaw właśnie w tym języku. 25.05 spotykamy się znowu, tym razem w plenerze (o ile dopisze pogoda), jeśli masz chęć dołączyć to zapraszam, będzie gra terenowa po angielsku i piknik.

A Ty? Powiedz mi teraz co o tym myślisz -> -> -> NAPISZ KOMENTARZ