parallax background

Akcja #backlistaprzebojów – wyciągamy z regałów ulubione stare książki

22 maja, 2020
Zapytałam 6 blogerek jak idzie im praca zdalna z dzieckiem #elohomeoffice
20 maja, 2020
swinka ilustracja dla dzieci
Nasza #backlistaprzebojów – nie najnowsze, ale ulubione książki moich dzieci cz. 1
24 maja, 2020
 

#backlistaprzebojów to akcja skierowana do czytelników, dziennikarzy, blogerów, popularyzatorów literatury i wszystkich, dla których ważne są książki. Ma na celu promowanie idei “slow reading” jako kontry dla nadprodukcji tytułów i przesytu nowości. Drugim celem jest wsparcie polskich wydawnictw w trudnych czasach. Akcję zainicjowało wydawnictwo Dwie Siostry.

 

Kryzys dotknie wydawnictwa

14 maja jedno z moich ulubionych wydawnictw specjalizujących się w książkach dla dzieci (choć nie tylko), Dwie Siostry, wystosowało list otwarty do “ludzi książki” - wydawców, dziennikarzy, blogerów, twórców treści do Internetu, autorów, księgarzy i promotorów literatury. W związku z kryzysem związanym z pandemią covid-19, szacuje się, że obroty wydawnictw mogą spaćś nawet o 50%. Premiery książek zostały wstrzymane (sama w ramach swojej działalności związanej z promocją w social mediach miałam przeprowadzić kampanię dla jednej autorki w… marcu, a książka do dziś się nie ukazała), nie odbywają się spotkania autorskie, targi książki…Osiołkowi w żłobie dano

Dwie Siostry słusznie zauważają, że być może to dobry moment, by pochylić się nad zjawiskiem nadprodukcji tytułów i przesytu nowości wydawniczych na rynku. Zresztą, sama pomyśl, nie masz czasem wrażenia, że codziennie media i internet, feedy blogerek, newslettery od księgarni, bombardują Cię dziesiątkami propozycji nowości dla Twojego dziecka i czasem łapiesz się za głowę zastanawiając jak w tym wszystkim się odnaleźć?

Wydawnictwo zaproponowało powrót do starszych tytułów, które mamy na półkach już od kilku miesięcy albo lat. Tych hitów, kóre “nowością” były dawno temu. Od razu spodobał mi się ten pomysł.

Ja, co do zasady, nie daję się zwabić na nowości. Oczywiście zerkam jednym okiem, gdy pojawiają się w sprzedaży świeże tytuły, albo takie, na które szczególnie czekałam (jak kontynuacje serii, które uwielbiają moje dzieci). Mimo to staram się zachować zdrowy rozsądek w książkowych zakupach, nie rzucam się na wszystko z etykietą “nowość” - pozwalam tym książkom “pożyć”, czekam aż inni czytelnicy po nie sięgną i podzielą się opinią, zerkam do środka nowości gdy już pojawią się bibliotekach.Moja misja popularyzacji książek

Na moim blogu i w ramach działalności w social mediach pod szyldem Elo Pomelo, już od niemal 2 lat promuję zarażanie dzieci czytelnictwem - i po polsku, i w językach obcych. Dawniej, gdy udzielałam się w internecie jako Mo Bloguje, książki były równie ważną częścią agendy bloga. Nie jest to zresztą pusta idea, ja praktykuję to w domu od 7 lat (tyle ma mój starszy syn). Nie ma dnia, kiedy nie czytałabym dzieciom . Starszak zresztą jest już całkiem pewnym siebie samodzielnym czytelnikiem, a malucha (2l.) zaczęłam uczyć czytać metodą Domana, więc jest na dobrej drodze do poznawania cudownego świata literatury na własną rękę. Tak czy siak czytamy dzieciom na głos codziennie. I sami czytamy, w myśl zasady, że przykład idzie z góry.

W moim domu jest kilka książek, które wałkujemy od lat, naokrągło. I one nigdy się moim dzieciom nie nudzą. Gdzie więc podziała się nasza #backlistaprzebojów? Spokojnie, nie wybaczyłabym sobie, gdybym nie przygotowała dedykowanego artykułu wspierającego polski rynek wydawniczy. Jeśli jednak choć trochę znasz mnie i moją twórczość do Internetu to wiesz pewnie jak bardzo lubię wypuszczać materiały dopracowane (a jeśli jesteś uważną Czytelniczką to pewnie wiesz jak u mnie kończy się publikacja tekstu, któremu nie poświęciłam wystarczająco uwagi i czasu - masą literówek, niejasnymi zdaniami, niedopowiedzianymi wątkami).

 

Nasza #backlistaprzebojów się tworzy

Moi synowie przygotowali już swój stos ulubionych starych książek. Ja przygotowałam już aparat fotograficzny i listę pomysłów na ujęcia, które najlepiej oddadzą piękno tych książek, a także dowód na to, że są one z nami od lat - to będzie sesja bez retuszu, udowadniająca, że nasze książki żyją z nami, są świadkami nie zawsze łatwej codzienności, a jednak nadal mają się świetnie (lub w miarę świetnie, na tyle, że wciąż można je czytać w jednym kawałku).

Zanim jednak dopracuję naszą backlistę, zachęcam Cię do zapoznaniem się z propozycjami wsparcia akcji dla autorów, dziennikarzy, blogerów, recenzentów, właścicieli księgarni, bibliotekarzy, popularyzatorów literatury i czytelników. Jeśli jesteś teraz z dzieciakami w domu to może dobry moment by zamiast zamawiać kolejne paki z książkami - przejrzeć sobie to co już macie i wrócić do tych najukochańszych?

Przeczytaj listy otwarty na stronie wydawnictwa Dwie Siostry. Wesprzyj polskie wydawnictwa w tym trudnym czasie!gadu gadu ksiazka

DODANE 24.05.2020:

Wszystkie artykuły o książkach polskich wydawnictw, które nie są "nowościami", a są z nami od dawna, znajdują się na TEJ PODSTRONIE!

ksiazki na dzien dziecka
 

Pomysł na prezent na Dzień Dziecka

Jeśli w biblioteczce Twoich dzieci nie ma jeszcze zbyt wielu dobrych książek dla dzieci, Dwie Siostry przygotowały akcję promocyjną na Dzień Dziecka. Za 99zł można kupić zestaw 3 książek, które dobrane są w zestaw pod wiek i zainteresowania. Moim zdaniem najfajniejsze dwa zestawy to:
1. Zestaw dla spostrzegawczych trzylatków
2. Zestaw dla czteroletnich podróżników i podróżniczek

To naprawdę dobra opcja jeśli polowałaś wcześniej na te książki i chciałabyś je kupić trochę taniej, lubisz wspierać małe, polskie biznesy prowadzone z sercem lub nie masz jeszcze doświadczeń z książkami od kameralnych wydawnictw, a chciałabyś by takowe znalazły się w biblioteczce Twojego dziecka. 

Monika Dawidowicz

Autorka bloga EloPomelo.pl


Kreatywna dusza z zacięciem do pisania, projektowania grafik, fotografii i video. Pracująca mama dwóch dwujęzycznych synów, która kupuje dzieciom zdecydowanie za dużo książek. Zawodowo specjalistka od social mediów i content marketingu.

1 Comment

  1. […] książki moich dzieci w języku polskim – czas najwyższy na właśnie taki wpis, zainspirowany akcją wydawnictwa Dwie Siostry mającą na celu promocję starszych tytułów polskich wydawnictw, a nie koniecznie samych […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.