parallax background

Ta lista zmienia życie rodzin (i pomaga dzieciom nauczyć się angielskiego bez zajęć dodatkowych)

9 września, 2020
dziewczyna która wie jak się uczyć hiszpańskiego w domu
Jak się uczyć hiszpańskiego w domu jeśli chcesz potem nauczyć dziecko
18 sierpnia, 2020
monika dawidowicz blog o dwujęzyczności
2 urodziny bloga – skąd się wzięła nazwa i po co to wszystko?
18 września, 2020
 

Ilekroć ktoś pyta mnie jakie są najlepsze książki dla dzieci po angielsku - mam ochotę wymienić całą listę i pokazać tej osobie jak wyglądają od środka. Sama kiedyś nie wiedziałam co warto kupić i od czego zacząć. Zainspirowało mnie to do stworzenia niczym iglak wiecznie zielonej listy książek, po które po prostu musisz sięgnąć jeśli chcesz pomóc dziecku w nauce języka bez drogich zajęć dodatkowych czy korepetycji.

 

NA SKRÓTY - PRZEJDŹ PROSTO DO OPISÓW I ZDJĘĆ POSZCZEGÓLNYCH KSIĄŻEK:

Kilka słów o Tobie (tak, Tobie, moja Droga!)

Znasz trochę angielski. W sumie to nawet bardzo dobrze. Pewnie kończąc studia miałaś przynajmniej poziom C1. A i w pracy zdarzało Ci się prowadzić biznesowe negocjacje po angielsku. W podróży nie czułaś bariery językowej i swobodnie nawiązywałaś znajomości. Dziś jesteś mamą i pewnie stoisz przed decyzją, czy wprowadzać choć elementy języka angielskiego w domu, tak aby ułatwić Twojemu dziecku start w wielkim świecie, by usunąć bariery i wychować otwartego, inteligentnego, elokwentnego obywatela świata.

Wciąż jednak gdzieś tam z tyłu głowy słyszysz głos wyrażający jedną z najpopularniejszych obiekcji wobec dwujęzycznego wychowania - a co jeśli nauczę dziecko z błędami?

(...) a co jeśli nauczę dziecko z błędami?

Każda matka, która rozważa dwujęzyczne wychowanieRyzyk-fizyk

No cóż, jest taka szansa. Podobnie jak z polskim. Nie każda z nas jest perfekcyjnie oczytana, obdarzona nienaganną erudycją. Na szczęście z pomocą przychodzi literatura dla dzieci.

Jeśli starannie wybrana, nie spotkamy w niej błędów, za to znacznie poszerzymy zakres słownictwa własnego i dziecka. To w książkach pojawiają się słowa i konstrukcje, których w codziennym życiu nie używamy, ale które pozytywnie wpływają na rozwój mowy i modelują język dziecka.

via GIPHYJak wybrać najlepsze książki dla dzieci po angielsku?

Jak wybrać najlepsze książki dla dzieci po angielsku? To może być wyzwanie przy obecnej szerokiej ofercie na rynku wydawniczym, ale są klasyki, w które zdecydowanie warto celować. Kompletując biblioteczkę moich dzieci (która sumarycznie liczy pewnie z 700 tytułów w języku polskim, angielskim, niemieckim i hiszpańskim), sugerowałam się rekomendacjami innych blogerek (np. Eli z Mam to na końcu języka, Pauliny z Bilikid i Anny Weber, na jej dawnym blogu - wpisu już nie ma, ale wystartowała nowa strona o wychowaniu przez sztukę, którą bardzo polecam), sugestiami kursów dla nauczycieli angielskiego z British Council, w których uczestniczyłam, rekomendacjami z darmowego kursu online An Introduction to Teaching Vocabulary i trochę swoją intuicją (bo co jak co, ale do książek dla dzieci to ja po prostu mam nosa!). 

Lista książkowych must-have w anglojęzycznej biblioteczce Twojego dziecka

Wybrałam najlepsze książki dla dzieci po angielsku, które warto kupić na początek, gdy dopiero zaczynasz budować anglojęzyczną biblioteczkę swojego malucha. Celowo nie podaję sugerowanego wieku, bo to jest bardzo indywidualna sprawa i zależy od wielu czynników, m.in. zainteresowań dziecka, dotychczasowej ekspozycji na język, itd. Sama najlepiej znasz swoje dziecko i wiesz co będzie dla niego odpowiednie.

via GIPHYJeśli czujesz się zagubiona w ilości książek dostępnych w sklepach to przychodzę z ułatwieniem - gotową listą, ba, załączam nawet linki bezpośrednio do sklepów, w których możesz je zamówić. Wszystkie te książki mam w domu i czytam je regularnie z moimi synami (w dniu pisania tekstu mają 2 i 7 lat i są wychowywani wielojęzycznie), sprawdziły się u nas fantastycznie i uważam, że to od nich warto zaczynać budowanie anglojęzycznego księgozbioru. Jeśli czujesz, że pominęłam jakąś ważną pozycję - koniecznie teraz daj mi o tym znać w komentarzu, ponieważ dla pozostałych Czytelniczek może to być bardzo cenna informacja, która ułatwi im podjęcie decyzji o dwujęzycznym wychowaniu dziecka.

Przejdźmy więc do listy książkowych must-have dzięki którym zaczniesz tworzyć w domu anglojęzyczne środowisko i wspierać rozwój mowy dziecka w języku angielskim.

Zobacz naszą dwujęzyczną kolekcję książek angielsko-hiszpańskich!

Seria ‘That’s Not My…’ wydawnictwa Usborne

Licząca dziesiątki tytułów seria ‘That’s Not My…’ to idealny sposób na wprowadzanie pierwszych przymiotników za pomocą zmysłów. Najlepsze książki dla dzieci po angielsku to właśnie takie, które oddziałują sensorycznie. Dziecko patrzy na obrazek, słucha rodzica i za pomocą dotyku poznaje znaczenie danego słowa, np. fluffy, lumpy, rough, smooth. W mojej opinii, jako lektora angielskiego z ponad 8-letnim doświadczeniem, oraz mamy 2 dzieci wychowywanych dwujęzycznie, uważam naukę multisensoryczną za niezwykle skuteczną, nie tylko dla dzieci zresztą.

W naszej biblioteczce znajdują się następujące pozycje:

 • That’s Not my Car
 • That’s Not my Monkey
 • That's Not My Penguin
 • That’s Not my Fairy
 • (linki prowadzą do najkorzystniejszych cenowo ofert z polskich sklepów internetowych, więc możesz te książki mieć w swoim domu dosłownie za 2-3 dni)

Pro tip: Jeśli kupujesz więcej książek z tej serii, warto wybierać zróżnicowane tematycznie, np. jedną o zwierzęciu, jedną o pojeździe, itd. Ponieważ część słów się powtarza, a przy kompletowaniu najlepszych angielskich książek dla dzieci priorytetem powinna być różnorodność.

kolorowanki usborne

Na oficjalnej stronie wydawnictwa znajdują się bezpłatne kolorowanki do druku związane z serią, polecam Twojej uwadze.

 ‘We’re Going on a Bear Hunt’ Michael Rosen, Helen Oxenbury

Klasyk nad klasyki i wszędzie gdzie tylko pojawiają się top listy w stylu ‘najlepsze książki dla dzieci po angielsku na start’ - pojawia się i ta pozycja. Dynamiczna i odrobinę mrożąca krew w żyłach historia naładowana pięknymi ilustracjami i wyrazami dźwiękonaśladowczymi, niezwykle ważnymi we wspieraniu rozwoju mowy dziecka. W książce pojawiają się powtarzalne fragmenty, więc idealnie czyta się ją z dziećmi lubiącymi powtarzać, świetnie nadaje się do aktywnego czytania. Fantastyczny przykład zabawy z tą książką pokazuje na swoim kanale na YouTube o aktywnym czytaniu Magda Grabowska, autorka metody RARA:Mój 2-letni syn zakochał się w tej pozycji, a ja sama często w rozmowach z dorosłymi native speakerami języka angielskiego nawiązuję do jej tekstu, który znam już oczywiście na pamięć i okazuje się, że większość z nich albo czytała tę książkę jako dziecko w szkole/domu, albo czyta ją teraz swoim dzieciom.

Tutaj kupisz ‘We’re Going on a Bear Hunt’

 “The Old Steam Train” lub inne książki z serii Farmyard Tales

Dobra wiadomość dla wszystkich mam, które szukają książek wpisujących się w ducha pedagogiki Montessori - takie książki bez problemu można znaleźć w języku angielskim i świetnym przykładem jest na przykład seria Farmyard Tales wydawnictwa Usborne. Krótkie historyjki sympatycznej rodziny i ich psa dostępne są w różnych formach i formatach, my mamy m.in. wydanie w formie dla początkujących czytelników, ale wiem, że seria jest też dostępna jako cały zebrany tom wszystkich opowieści z serii. Zresztą, najlepiej o dostępne warianty zapytać przedstawiciela Usborne, ja polecam Agę Bastę z bloga Teachyourbaby.pl (tutaj jest jej strona dotycząca książek i tutaj możesz zapytać o szczegółową ofertę).

Tutaj kupisz ‘The Old Steam Train’

 Książki z serii 'early readers' i do nauki czytania dla anglojęzycznych dzieci

Kojarzysz polskie serie dla dzieci do nauki czytania? W księgozbiorze moich synów mamy kilka pozycji z serii Czyta Się (np. “Kolega z okna”, “Super Marian nad jeziorem”) i Czytamy Sylabami (np. “Bo Ci Przyłożę” i “Nigdzie nie jadę”), które najbardziej sprawdziły się podczas początków przygody starszaka z czytaniem (około 5rż., w dniu gdy piszę ten tekst ma 7 i jest już samodzielnym czytelnikiem).

Moim zdaniem ich odpowiedniki w języku angielskim to idealny wybór na początek przygody z poszukiwaniem najlepszych książek dla dzieci po angielsku. Zazwyczaj te książki mają niewiele tekstu i napisane są w prosty sposób i tekst dokładnie oddaje to co widać na ilustracji. Dziecko, które dopiero zaczyna przyswajać angielski - młodsze czy starsze - nie będzie przytłoczone tego typu lekturą ani ogromem słownictwa czy typowo literackim językiem.

Nie polecam żadnych konkretnych tytułów, ale serie wydawnicze, którymi warto się zainteresować.

Polecane przeze mnie serie wydawnicze to np.

 • Usborne First Readers
 • Oxford Reading Tree
 • Kids&Co wydawnictwa Rising Stars

Ja większość tych książek kupiłam w antykwariatach książkowych na allegro za grosze. Poniżej możesz zobaczyć tzw. Unboxing paczek z antykwariatów z książkami dla dzieci po angielsku, a pod filmem umieszczam dla Ciebie linki do miejsc, w których ja robię zakupy gdy chcę zaoszczędzić. Na zdjęciach poniżej możesz zobaczyć przykładowe takie książki i co jest w środku.


Lista sprawdzonych sprzedawców na allegro, którzy mają w ofercie tanie używane książki po angielsku dla dzieci:

 • Arecheoexpert_pl
 • KRAM-angielski
 • QUANIT_SHOP
 • Komuksiazke_pl

 “Goodnight Moon” Margaret Wise Brown

klasyczną książkę dla dzieci na dobranoc opisywałam już w tekście o naszym hiszpańsko-angielskim dwujęzycznym księgozbiorze, ale nie wyobrażam sobie, żeby na tej liście najlepszych książek dla dzieci po angielsku miała się ona nie pojawić. Ba, uważam, że wersję polską, “Dobranoc księżycu”, też trzeba mieć (i my mamy i w mojej opinii tłumaczenie jest przepiękne i lepsze niż oryginał).

To spokojna (choć M. mówi, że dość psychodeliczna i nie sposób się z nim nie zgodzić) opowieść o króliczku, który przed snem żegna się z różnymi rzeczami w pokoju. Dziecko na ilustracjach może te rzeczy odnaleźć. Mój 2-letni syn już teraz mówi goodnight do rzeczy, których nie ma w tekście, tak bardzo mu się to spodobało.


Tutaj kupisz ‘Goodnight Moon’

 “Ten Little Fingers and Ten Little Toes” Helen Oxenbury

O tej książce także pisałam już wcześniej w kontekście naszej domowej biblioteczki po hiszpańsku i angielsku. W tym wypadku również nie wyobrażam sobie, aby książka ta nie pojawiła się na liście must-have dla początkujących. Ta cudowna opowieść nie dość, że jest pięknie rymowana, tekst oddaje to co jest na ilustracjach (pięknych ilustracjach, chciałoby się dodać), pojawiają się fragmenty powtarzalne, a w dodatku pokazana jest różnorodność dzieci, choć każde z nich ma inny kolor skóry, pochodzi z innego miejsca, to łączy je pewna wspólna cecha - wszystkie mają 10 paluszków u dłoni i 10 paluszków u stóp (gdy piszę ten tekst to jestem w jakimś hormonalnym hardkorze, więc ronię łzę wzruszenia myśląc o tej książce). Nie ma bata, ten tytuł trzeba mieć jeśli chcesz pomóc dziecku nauczyć się angielskiego przez czytanie, bez korepetycji czy drogich zajęć dodatkowych.


Tutaj kupisz ‘Ten Little Fingers and Ten Little Toes’

 Książki duetu Julia Donaldson & Axel Scheffler

Autorka Julia Donaldson i ilustrator Axel Scheffler to niekwestionowani królowie literatury dziecięcej. Duet ten słynie z niepowtarzalnego połączenia zaskakujących, rymowanych historii i charakterystycznych ilustracji, których po prostu nie można pomylić z nikim innym.

W mojej opinii warto już na początku kompletowania dziecięcej biblioteczki sięgnąć choć po jeden tytuł tej dwójki. Nie musi być to koniecznie słynny “The Gruffalo” (chociaż zarówno ja jak i moje dzieci uwielbiamy właśnie tę książkę), ale chociażby “Zog”, “Monkey Puzzle”, “Superworm”, “Room on the broom”, “Tabby McTat” czy “Highway Rat”. Do naszej kolekcji niedawno dołączyły “Smeds and Smoos” i zdecydowanie fankuję tej pozycji.

Klikając na wymienione tytuły możesz przejść prosto do stron z najlepszymi cenowo ofertami z polskich sklepów internetowych, czyli książki mogą być u Ciebie nawet za 2-3 dni.

Pro tip książkowej weteranki: bardzo często książki Julii Donaldson w języku angielskim są dostępne w bibliotekach miejskich, które mają nawet niewielkie księgozbiory dla dzieci po angielsku. Warto zerknąć lub zapytać. My zaczęliśmy przygodę z tą autorką i ilustratorem właśnie w bibliotece.

 “Out and About - The First Book of Poems” Shirley Hughes

Nie wyobrażam sobie dzieciństwa bez wierszy i rymowanek. Ja ze swojego pamiętam ich mnóstwo - lepiej niż własny numer telefonu, daty urodzenia moich dzieci czy nazwiska znajomych z liceum. Decydując się na dwujęzyczne wychowanie lub wprowadzanie angielskiego przez czytanie aby ułatwić dzieciom naukę języka w przyszłości, warto sięgać po wysokiej jakości wiersze i teksty rymowane. Shirley Hughes jest w tej kwestii jednym z moich najlepszych wyborów i choć autorka znana jest z wielu tytułów to tomik “Out and About” skradł serce moje i moich dzieci. Podzielony na 4 części (każda na daną porę roku) zawiera w sobie bogato ilustrowany zbiór wierszy właśnie o wiośnie, lecie, jesieni i zimie. Wiersze Hughes przerabiają w szkole brytyjskie i amerykańskie dzieci, więc zdecydowanie warto sięgnąć po nie z dzieckiem, które dopiero uczy się angielskiego.

Język wierszy Hughes może być trochę za trudny dla całkowicie początkujących, ale niewątpliwie warto dziecko eksponować na taką literaturę i samej nauczyć się trochę zaawansowanego słownictwa związanego z przyrodą, którego w podręcznikach do angielskiego możesz szukać na próżno.


Tutaj kupisz “Out and About - The First Book of Poems” Shirley Hughes

 Wiersze Dr. Seuss’a

Chyba każda rodzima literatura ma swojego Tuwima czy Brzechwę i z tego co się orientuję, w anglojęzycznym świecie jest to Dr. Seuss. Co ciekawe, nie był żadnym doktorem, a jego prawdziwe imię to Theodor Seuss Geisel. Być może kojarzysz go z popularnej w Polsce ekranizacji książki “Cat in the Hat”. Ja jestem ogromną fanką jego książki “Oh, the Places You’ll Go” i polecam ją każdej mamie, dla której ważne jest wzmacnianie w dziecku poczucia własnej wartości i sprawczości nad swoim losem.

Uwaga: psychodeliczne ilustracje (ale to też zaleta, można porozmawiać z dzieckiem o tym ciekawym stylu z pogranicza surrealizmu).


 

Zdecydowanie nie jest to kompletny kanon literatury dziecięcej i tę listę spokojnie można rozszerzać w nieskończoność, ale jeśli zastanawiasz się od czego w ogóle zacząć kompletować biblioteczkę małego Obywatela Świata, to właśnie od tych pozycji.

Jeśli chcesz być na bieżąco z książkami (po angielsku, po polsku i w innych językach), które są hitami u mnie w domu i moje dzieci za nimi przepadają - dołącz do mojej zamkniętej grupy Wychowuję Obywatela Świata. Na niej znajdziesz przedpremierowe materiały zanim w ogóle pojawią się na blogu. Nie spamuję tam linkami i nikt inny też nie, więc jest tam sama wartościowa treść dla mam, które tak jak Ty chcą wszechstronnie wspierać rozwój swojego dziecka. Sporo książkowych hitów pojawia się też na instagramie @elopomelopl, na który serdecznie Cię zapraszam. 

Monika Dawidowicz

Autorka bloga EloPomelo.pl


Kreatywna dusza z zacięciem do pisania, projektowania grafik, fotografii i video. Pracująca mama dwóch dwujęzycznych synów, która kupuje dzieciom zdecydowanie za dużo książek. Zawodowo specjalistka od social mediów i content marketingu.

13 Comments

 1. Anna z Wychowanie to przygoda pisze:

  Dziekuje za swietne wskazowki, na pewno skorzystamy, bo wlasnie zaczynamy nauke. Pozdrawiam!

 2. Aleksandra pisze:

  Super, że są takie książki 😀 Pamiętam, że mi nikt nie polecał, dopiero potem odkrywałam takie rzeczy.

 3. SAWKA pisze:

  ojej jaki długi wpis!

 4. Agata pisze:

  Wspaniały merytoryczny konkretny artykuł – rewelacja!

 5. Magda Mama i Spółka pisze:

  Praktycznie wszystkie pozycje, które wymieniłaś są mi mniej lub bardziej znane i podpisuję się pod tą listą rękoma i nogami! Natomiast nie zdecydowałam się zamówić jeszcze “Out and about” i ksiązek “Dr. Seuss”, ale są na liście must-have! Więc chyba już się nie będę wzbraniać i przy kolejnym zamówieniu dorzucę do koszyka! Dziękuję za to podsumowanie 🙂

  My bez dwóch zdań uwielbiamy “We’re going on a bear hunt” (mamy wersję polską, ale przykleilam sobie w środku angielski tekst 😉 oraz wszystkie książki Julii Donaldson, które mamy. A Shirley Hughes też kolekcjonujemy po kolei – na razie mamy 8 pozycji 🙂

  • Jestem ciekawa polskiej wersji “We’re going on a bear hunt”. Ale np. gdy kupiłam polską wersję “Goodnight Moon” byłam zaskoczona, że moje dzieci to zupełnie olały mimo, że tak jak pisałam – ja mam wrażenie, że jest jeszcze fajniejsza niż angielska czy hiszpańska.

   Coś Dr. Seussa zamawiaj koniecznie! Naprawdę dobra rzecz.

 6. Iwona pisze:

  Takiej listy potrzebowałam! Wszędzie gdzie pytam to tylko przedstawiciele i wlasciciele sklepow wrzucaja linki do siebie, a ja chcialam szczerej opinii a nie reklamY!

 7. […] danego dnia. Na przykład czytanie anglojęzycznej książki. Przygotowałam dla Ciebie specjalną listę książek dla dzieci po angielsku, od których warto zacząć kompletowanie biblioteczki. Jeśli znajdziesz czas, zawsze możesz zrobić coś więcej. Najtrudniej zmotywować się […]

 8. […] trzymają się świetnie mimo mocnej eksploatacji. O kilku tytułach wspominałam już zresztą w tekście o najlepszych książkach dla dzieci po angielsku na start. Łatwa dostępność znowu przychodzi z pomocą – nawet rodzic, który nie śmiga po amazonach i […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.